Ogromne zamówienie Ryanaira. Linia zamówiła 300 boeingów 737 MAX-10

9 maja 2023 16:55
Ryanair zamówił dziś (9.05) 300 nowych samolotów Boeing 737-MAX-10 (150 potwierdzonych i 150 opcjonalnych), które zostaną dostarczone w latach 2027-2033.
Reklama
Po sfinalizowaniu i pod warunkiem potwierdzenia wszystkich opcjonalnych zamówień, wartość transakcji wyniesie 40 mld USD według obecnych cen katalogowych i jest największym w historii zamówieniem irlandzkiej spółki na towary wyprodukowane w USA. Ze względu na rozmiar i skalę transakcji, będzie ona podlegała zatwierdzeniu przez akcjonariuszy na WZA Ryanaira 14 września.

Nowe, paliwooszczędne samoloty Boeinga B737-MAX-10 mają 228 miejsc (21% więcej niż B737NG), a stopniowe dostawy w latach 2027-2033 umożliwią Ryanairowi stworzenie ponad 10 000 nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów, wspierając stabilny wzrost ruchu lotniczego o 80% z 168 mln na koniec marca 2023 r. do 300 mln rocznie do marca 2034 r. Ryanair oczekuje, że 50% z tych dostaw zastąpi starsze samoloty B737NG, co pozwoli Ryanairowi na kontynuowanie eksploatacji jednej z najmłodszych, najbardziej paliwooszczędnych i ekologicznych flot samolotów w Europie. Oprócz bardzo znaczącego wzrostu przychodów, jaki zapewnia Ryanairowi to nowe zamówienie, dodatkowe miejsca (w połączeniu z większą efektywnością paliwową i emisyjną) dodatkowo zwiększą przewagę Ryanair w zakresie kosztów jednostkowych nad wszystkimi konkurencyjnymi liniami lotniczymi w UE. Nowe zamówienie pozwoli Ryanairowi zapewnić trwały wzrost ruchu i turystyki przy niższych cenach (i niższych emisjach na jeden lot) we wszystkich krajach europejskich, w których Ryanair nadal przewodzi w odbudowie ruchu, turystyki i zatrudnienia po Covid.

Biorąc pod uwagę siłę bilansu Grupy Ryanair, jej wiodący w branży rating kredytowy oraz około dwuletnią przerwę pomiędzy ostatnią dostawą samolotów B-8200 "Gamechanger" w roku finansowym 2015, a pierwszą dostawą MAX-10 w roku finansowym 2012, Grupa przewiduje, że inwestycja będzie w znacznym stopniu finansowana z wewnętrznych przepływów pieniężnych, chociaż Grupa pozostanie oportunistyczna w swojej strategii finansowania floty.

- Partnerstwo Boeing-Ryanair jest jednym z najbardziej produktywnych w historii lotnictwa komercyjnego, umożliwiając obu firmom osiągnięcie sukcesu i rozszerzenie przystępnych cenowo podróży na setki milionów ludzi. Prawie ćwierć wieku po tym, jak nasze firmy podpisały pierwszy bezpośredni zakup samolotu, ta przełomowa umowa jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo. Jesteśmy zaangażowani w realizację zadań dla Ryanair i pomoc największej europejskiej grupie lotniczej w osiągnięciu jej celów poprzez oferowanie swoim klientom najniższych cen biletów w Europie - powiedział Dave Calhoun, prezes i dyrektor generalny Boeing.

- Ryanair jest zadowolony z podpisania tego rekordowego zamówienia na samoloty 300 MAX-10 z naszym partnerem lotniczym Boeingiem. Te nowe, paliwooszczędne, ekologiczne technologicznie samoloty oferują 21% więcej miejsc, spalają 20% mniej paliwa i są o 50% cichsze niż nasze B737-NG. To zamówienie, w połączeniu z naszymi pozostałymi dostawami Gamechangerów, stworzy 10 000 nowych miejsc pracy dla wysoko opłacanych specjalistów z branży lotniczej w ciągu następnej dekady, a miejsca te będą zlokalizowane we wszystkich głównych gospodarkach Europy, gdzie Ryanair jest obecnie linią lotniczą nr 1 lub nr 2. Oprócz zapewnienia znacznego wzrostu przychodów i ruchu lotniczego w całej Europie, oczekujemy, że te nowe, większe, bardziej wydajne i ekologiczne samoloty przyniosą dalsze oszczędności kosztów jednostkowych, które zostaną przeniesione na pasażerów w postaci niższych cen biletów lotniczych. Dodatkowe miejsca, niższe spalanie paliwa i bardziej konkurencyjne ceny samolotów, wspierane przez nasz silny bilans, poszerzą lukę kosztową pomiędzy Ryanair a konkurencyjnymi liniami lotniczymi w UE na wiele lat w przyszłości, co sprawia, że Boeing MAX-10 jest idealnym zamówieniem na samolot wzrostowy dla Ryanair, naszych pasażerów, naszych pracowników i naszych akcjonariuszy - powiedział Michael O’Leary, CEO Grupy Ryanair.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy