ULC: 40 mln podróżnych w 2022 roku

20 kwietnia 2023 09:00
Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował ub. rok. W minionych dwunastu miesiącach przez Polskę przewinęło się przeszło 40 mln pasażerów, z czego 14,4 mln podróżowało przez Warszawę.
Reklama
W ub. roku w polskich portach lotniczych zrealizowano 327,4 tys. operacji lotniczych, czyli o 71,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo wszystko, to wciąż mniej niż w rekordowym roku przed wybuchem globalnej epidemii. ULC podkreślił, że pomimo agresji zbrojnej na Ukrainę na początku zeszłego roku udało się kontynuować odbudowę ruchu pasażerskiego po latach drastycznych obostrzeń w podróżowaniu.


Najwięcej osób obsłużyło Lotnisko Chopina w Warszawie, które wyprzedziło pod tym względem Kraków (7,4 mln pasażerów) i Gdańsk (4,6 mln pasażerów). Warto zauważyć, że trójmiejski port odzyskał rzutem na taśmę pozycję trzeciego największego lotniska w kraju, którą stracił po pierwszych trzech kwartałach ub. roku. Wówczas lokata przypadła katowickim Pyrzowicom, dzięki bezkonkurencyjnym wynikom w segmencie ruchu czarterowego. Pierwszą piątkę, zaraz po Katowicach (4,4 mln pasażerów), zamknął Modlin (3,1 mln pasażerów). Na dalszych miejscach znalazł się Wrocław, Poznań, Rzeszów, Szczecin oraz Lublin. Reszta portów nie osiągnęła progu 250 tys. obsłużonych podróżnych.

Na trasach międzynarodowych obsłużono 37,8 mln pasażerów, natomiast z ruchu krajowego skorzystało 3,2 mln osób. W ruchu międzynarodowym najwięcej podróżnych przewiózł irlandzki Ryanair (12,8 mln osób), a w krajowym - PLL LOT (2,7 mln osób). Całościowo, Ryanair zachował pozycję największego przewoźnika w naszym kraju, przewożąc 13,3 mln pasażerów i wyprzedzając PLL LOT (9,3 mln podróżnych) oraz Wizz Air (7,6 mln podróżnych).


W ramach ruchu regularnego pasażerowie latali najczęściej do Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. 693 tys. osób wybrało podróż z Polski do Stanów Zjednoczonych. Wśród tras czarterowych dominowała Turcja, Grecja i Egipt. Warto odnotować, że Enter Air utrzymał pozycję lidera w segmencie przewozów czarterowych, obsługując 1,3 mln turystów. Jego udział w rynku spadł jednak rok do roku o blisko 6 p. proc. m.in. na rzecz LOT-u i linii Buzz, będącej częścią Ryanair Group. Pomimo konfliktu za naszą wschodnią granicą, część z polskich turystów odprawił ukraiński SkyUp (10,7 tys. osób) oraz Ukraine International Airlines (51,4 tys. osób).

ULC dodał, że w ub. roku przez Polskę przewinęło się niespełna 200 tys. ton towarów w ramach blisko 11 tys. operacji cargo. To o 55,8 proc. więcej niż przed pandemią.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy