Ryanair i Shell podpisali umowę zwiększenia dostaw zrównoważonego paliwa lotniczego

2 grudnia 2022 08:37
Ryanair oraz Shell podpisały porozumienie, którego celem jest zwiększenie dostaw zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) na ponad 200 lotniskach Ryanair w całej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem dostaw SAF w największych bazach Ryanair, takich jak Dublin i Londyn Stansted.
Reklama
SAF jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym dekarbonizację lotnictwa, ale obecnie stanowi jedynie niewielki ułamek światowego zużycia paliwa lotniczego. Umowa z Shell daje Ryanairowi potencjalny dostęp do 360 tys. ton SAF w latach 2025-2030, co pozwoli zaoszczędzić około 900 tys. ton emisji CO2 (co odpowiada ponad 70 tys lotom z Dublina do Mediolanu).

SAF objęty niniejszym protokołem ustaleń może być potencjalnie produkowany przy użyciu wielu różnych technologii i z szerokiego zakresu zrównoważonych surowców. Umowa ta, podpisana w Centrum Badań nad Zrównoważonym Lotnictwem w Trinity College w Dublinie (TCD) (gdzie Ryanair i TCD zorganizowały Dzień Zrównoważonego Lotnictwa), dowodzi zaangażowania Ryanair i Shell we współpracę w zakresie inwestycji w paliwa dostawcze SAF, przekonuje irlandzki przewoźnik w komunikacie prasowym.


Ryanair wyznaczył sobie cele: 12,5 proc. SAF do 2030 roku i zerową emisję netto do 2050 roku.

- SAF odgrywa kluczową rolę w naszej strategii Pathway to Net Zero, a także w naszym zobowiązaniu do osiągnięcia celu 12,5 proc. SAF do 2030 roku. Dzisiejsza umowa z Shell pomaga Ryanairowi zabezpieczyć dostęp do około 20 proc. tego celu. Shell jest kluczowym partnerem Ryanair w zakresie zrównoważonego rozwoju i z niecierpliwością czekamy na rozwój współpracy z Shell w miarę zrównoważonego rozwoju naszej Grupy, która do roku finansowego 2012 będzie przewozić 225 mln pasażerów rocznie - powiedział Thomas Fowler, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Ryanair.

- To fantastyczne, że w oparciu o nasze dotychczasowe relacje z Ryanair możemy teraz przyjrzeć się temu, co możemy wspólnie osiągnąć w zakresie zrównoważonego rozwoju. To wstępne porozumienie pokazuje, że obie firmy uznają, że SAF jest kluczem do odblokowania przyszłości zero netto dla lotnictwa. Podzielamy tę samą ambicję, aby umożliwić pasażerom Ryanair latanie z niższą emisją dwutlenku węgla. Przywództwo i odważne działania są potrzebne, aby przyspieszyć dekarbonizację lotów, a dzisiejsze ogłoszenie jest tego doskonałym przykładem - mówi Jan Toschka, prezes Shell Aviation.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy