LOT: Spór o MAX-y z dreamlinerami w tle

26 października 2022 10:00
Po prawie roku od złożenia pozwu zapadły pierwsze ważne rozstrzygnięcia w sporze LOT-u z Boeingiem.
Reklama
Jak informowaliśmy wczoraj (25.10) we wrześniu br. amerykański sąd oddalił większą część roszczeń z jakimi wystąpił LOT w stosunku do Boeinga w sprawie o odszkodowanie za uziemienie pięciu B737 MAX. LOT złożył pozew w październiku 2021 r., oskarżając Boeinga o prowadzenie zwodniczej kampanii sprzedażowej i marketingowej, która błędnie przedstawiała klientom i opinii publicznej korzyści związane z bezpieczeństwem, osiągami i oszczędnością paliwa, jakie miały zapewniać MAX-y. O wydanym postanowieniu pierwszy napisał portal Fly4Fee.pl powołując się na serwis prawniczy law360.com.


Sędzia Ricardo Martinez stwierdził, że roszczenia polskiej linii powinny zostać ograniczone do zarzutów o oszustwo i wprowadzenie w błąd przez Boeinga. Inne roszczenia byłyby wiążące, tylko wtedy gdyby linia wykazała, że miała ważny kontrakt z Boeingiem. Sąd przychylił się w tej ostatniej kwestii do twierdzenia amerykańskiego producenta, że LOT nie ma prawa do odszkodowania, ponieważ nie jest właścicielem samolotów, a MAX-y w jego posiadaniu są leasingowane.

Do uziemienia MAX-ów, w tym pięciu samolotów LOT-u, doszło w marcu 2019 r. po dwóch katastrofach tego typu maszyn w Indonezji i Etiopii. MAX-y przywrócono do komercyjnych rejsów na wiosnę 2021 r. W związku z niemożnością wykorzystywania tych odrzutowców przez dwa lata przewoźnicy domagali się od Boeinga odszkodowań. Choć wielu z nich otrzymało rekompensaty, to LOT nie dogadał się z Amerykanami. Wobec braku porozumienia narodowy przewoźnik złożył pozew o odszkodowanie w wysokości 250 mln dolarów amerykańskich.

Decyzja sędziego jest częściowym zwycięstwem LOT-u, bo pozew nie został odrzucony w całości, jak tego chciał Boeing. Amerykanie muszą teraz liczyć się z możliwością zasądzenia odszkodowania. Niemniej droga do prawomocnego wyroku jest bardzo długa, a ostateczny werdykt wcale nie musi brzmieć po myśli polskiej linii. Trudno ocenić czy postanowienie amerykańskiego sądu skłoni Boeinga do złagodzenia stanowiska i zawarcia ugody. Miejmy nadzieję, że tak i że LOT-owi uda się uzyskać odszkodowanie, które mu się bez wątpienia należy. W dodatku wywalczone od Boeinga pieniądze bardzo się przydadzą, choćby do częściowej spłaty pożyczki otrzymanej od Polskiego Funduszu Rozwoju.

Najciekawszym pytaniem w tej sprawie jest jednak dlaczego Boeing nie zgodził się na wypłatę odszkodowania LOT-owi, choć wypłacał rekompensaty za uziemione MAX-y już wielu liniom lotniczym. Jest mało prawdopodobne, żeby wszyscy przewoźnicy, którzy otrzymali odszkodowanie zamawiali samoloty wyłącznie u amerykańskiego producenta a nie pozyskiwali ich za pośrednictwem firm leasingowych. W dodatku LOT jest od lat bardzo dobrym klientem Boeinga, choć oczywiście, ze względu na skalę, jego siła przetargowa jest niewielka.


Odpowiedzią na to intrygujące pytanie może być nieodebranie przez LOT dwóch dreamlinerów B787-9, które były już w pełni gotowe do przekazania narodowemu przewoźnikowi, a obecnie są zaparkowane na pustyni Mojave w Kalifornii. LOT zrezygnował z tych maszyn z powodu wybuchu koronakryzysu. Boeing może jednak uważać, że te okoliczności nie uzasadniały takiej decyzji. Rzecznik prasowy LOT-u twierdzi stanowczo, że spółka nie ma do tych dwóch samolotów żadnych tytułów prawnych i Amerykanie mogą nimi dowolnie dysponować. Prawdopodobnie ta kwestia była podnoszona przez Boeinga w trakcie negocjacji ugody w sprawie MAX-ów.

Obie strony sporu powstrzymują się od komentarzy, co jest powszechną praktyką korporacji w trakcie trwania postępowań sądowych ich dotyczących. W tej sytuacji opinii publicznej pozostają tylko spekulacje. Najbardziej prawdopodobną z nich jest teza, że Boeing odmawia LOT-owi wypłaty odszkodowania za MAX-y z powodu nieodebrania dwóch dreamlinerów B787.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy