ITA Airways trafi jednak w ręce Air France/KLM?

1 września 2022 11:37
Władze w Rzymie wybrały inwestora dla ITA Airways. Nowym udziałowcem ma zostać m.in. Air France/KLM, ale finalizacja umowy stoi pod znakiem zapytania z powodów politycznych.
Reklama
Włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów (MEF) poinformowało wczoraj (31.08), że rozpoczęło wyłączne negocjacje w sprawie prywatyzacji ITA Airways (ITA) z konsorcjum utworzonym przez fundusz inwestycyjny Certares, Delta Air Lines i Air France/KLM. Procedura , która miała na celu przekazanie kontroli nad ITA trwała od 11 lutego br. Decyzja włoskiego rządu jest zaskoczeniem, bo powszechnie uważano że faworytem w tym przetargu pozostaje oferta złożona przez fundusz MSC i Lufthansa Group.


Włoskie media, Corriere della Sera i ilsole24ore.com, twierdzą, że propozycja amerykańskiego funduszu Certares, została uznana przez rząd w Rzymie za bardziej zgodną z celami wyznaczonymi przez premiera. Włosi zastrzegają się jednak, że umowa ma zostać podpisana tylko w przypadku przyjęcia zapisów, które w pełni zadowolą akcjonariusza publicznego, czyli Skarb Państwa.

Do decyzji MEF miało dojść we wtorek 30 sierpnia br., a kluczowym elementem oferty Certares, Delta Air Lines i Air France/KLM, który przekonał Włochów była wola pozostawienia w rękach włoskiego państwa 45 proc. akcji ITA, co zapewniłoby większą kontrolę nad przyszłością firmy, następczyni Alitalii. Z kolei upieranie się przez konsorcjum MSC-Lufthansa Group przy przejęciu 80 proc. udziałów miało zniechęcić włoskich decydentów do niemieckiej propozycji.

ITA została wyceniona na ok. 950 mln euro. Certares ma zapłacić 600 mln euro za 55 proc. akcji i zgodzić się na przyznanie włoskiemu państwu dwóch z pięciu członków zarządu z prawem weta w sprawach strategicznych oraz na mianowanie przez Włochów prezesa zarządu. W kolejnych miesiącach po objęciu akcji ITA Certares ma sprzedać 9,9 proc. Air France/KLM i 5 proc. Delta Air Lines, zmniejszając tym samym swój udział do 40,1 proc.


Fundusz inwestycyjny Certares powstał w 2012 r., a jego prezesem jest Greg O’Hara. Fundusz ma siedzibę w Nowym Jorku, a od kilku miesięcy także biura w Luksemburgu i Mediolanie. Certares inwestuje w sektory podróżnicze, turystyki i hotelarstwa oraz posiada udziały w American Express Global Business Travel, Tripadvisor i Hertz o wartości rynkowej ponad 10 mld dolarów amerykańskich.

Pokonana Lufthansa Group w swoim oświadczeniu stwierdziła, że z jej punktu widzenia wspólna oferta z MSC była i nadal jest najlepszym rozwiązaniem dla ITA. Przegrane konsorcjum przyjęło do wiadomości decyzję włoskiego rządu o obraniu drogi, która pozwala na większy wpływ państwa i nie przewiduje całkowitej prywatyzacji ITA.

Jednak przyszłość ITA nadal pozostaje niepewna z dwóch powodów. Po pierwsze negocjacje z konsorcjum wybranym przez MEF są dopiero na początku drogi a ich wynik nie jest przesądzony. Po drugie we Włoszech 25 września br. odbędą się wybory parlamentarne, a przedstawiciele partii, które prowadzą w sondażach otwarcie krytykują decyzje MEF i apelują do rządu o wstrzymanie rokowań aż do czasu sformowania nowego rządu.


Jest poważna obawa, że może dojść do powtórki sprzed 14 lat, kiedy to ówczesna Alitalia zaakceptowała propozycję Air France/KLM, w trakcie kampanii wyborczej. W efekcie zwycięstwa Silvio Berlusconiego francusko-holenderska grupa wycofała się z oferty. Wygląda na to, że prywatyzacja ITA potrwa jeszcze dobre kilka, jeśli nie kilkanaście miesięcy.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy