Pierwszy „zielony” lot Wizz Aira z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
4 lipca 2022 08:33
Pierwszy „zielony” lot Wizz Aira odbył się  trasie Bukareszt-Lyon z częściowym
wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).
Reklama
Stosując jeszcze bardziej zrównoważone praktyki na pokładzie, samolot wystartował z lotniska Henri Coanda w Bukareszcie i wylądował na lotnisku Lyon-Saint Exupéry w ramach działań linii lotniczych z okazji konferencji UE na temat zrównoważonej mobilności “Connecting Europe Days 2022”. Osiągnięcie kolejnego, wyższego poziomu jest możliwe dzięki samolotowi Airbus A321neo będącego podstawą solidnego transportu lotniczego. Zielone loty demonstracyjne częściowo wykorzystujące zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) to kluczowy moment dla Wizz Air i całej branży.


SAF to mieszanka standardowego paliwa lotniczego i paliwa “biojet”, wytwarzanego z odpadów i pozostałości pochodzących z gospodarki o obiegu zamkniętym, co może zmniejszyć emisję CO 2 nawet o 90%. Podczas operacji pokazowych Wizz Air użyto 4,5 tony mieszanki paliwowej SAF (pochodzącej ze zużytego oleju spożywczego) zawierającej 30% czystego paliwa SAF i 70% paliwa Jet A1. To również pomogło Wizz Air osiągnąć obecnie w Europie najniższą możliwą emisję przypadającą na 1 pasażera na 1 kilometr wśród linii biorących udział w tych zrównoważonych działaniach. W czasie lotu WIZZ wykorzystano 14,2% mieszanki SAF, co spowodowało redukcją emisji CO 2 o 12,8%. Linia posiada już w swojej flocie wydajne, światowej klasy silniki i samoloty, które mają kluczowe znaczenie dla osiągania niższej emisji. Przewoźnik jest dumnym posiadaczem jednej z najmłodszych flot w Europie, w której średni wiek samolotu to niespełna 5 lat. Ten wynik będzie się poprawiał i w 2024 roku wyniesie nieco ponad 3,5 roku, by w 2026 roku zbliżyć się jeszcze bardziej do 3 lat.

Przeprowadzony lot był bardziej ekologiczny również w odniesieniu do serwisu pokładowego udowadniając, że zrównoważone lotnictwo może być wdrażane na wszystkich poziomach podróży zapewniając pasażerom jednocześnie doskonałą obsługę. Podczas lotu Johan Eidhagen, Chief People and ESG Officer w Wizz Air zapoznał dziennikarzy, influencerów, członków załogi i wszystkich pasażerów ze szczegółami programów środowiskowych Wizz Air i sposobów na zmniejszenie swojego śladu środowiskowego podczas wyboru lotu. Z kolei kapitan lotu opowiedział o stosowanych w linii praktykach mających na celu oszczędność paliwa, co sprawia, że Wizz Air wyróżnia się w branży niską emisją dwutlenku węgla. Wizz Air zachęca pasażerów do podróżowania z jak najlżejszym bagażem, selektywnej zbiórki odpadów na pokładzie i wybierania wegańskich posiłków.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy