Analiza sprzedaży w USA podróży do Europy
Poziom sprzedaży w danym okresie jest najlepszym wskaźnikiem aktualnych nastrojów rynkowych. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z tak ogromnymi turbulencjami, związanymi, przede wszystkim, z pandemią, warto, co jakiś czas analizować dostępne dane. Sprawdzać, jakie czynniki, najprawdopodobniej, miały tu największy wpływ.
IATA opublikowało niedawno dane dotyczące sprzedaży w USA podróży do Europy, z wyłączeniem Rosji, w okresie od stycznia 2021 roku. Oddzielnie pokazano turbulencje rynkowe dotyczące biletów do Europy Zachodniej i Europy Wschodniej. Ten podział ma związek z inwazją Rosji na Ukrainę. Oczywiście punktami odniesienia są sprzedaże w ostatnim roku przed-pandemicznym, czyli w 2019.
Z powyższego wykresu można wyciągnąć kilka istotnych wniosków. Do października 2021 nastroje rynkowe w USA dotyczące podróży do Europy Zachodniej i Wschodniej były bardzo różne. W przypadku Europy Zachodniej mieliśmy do czynienia z dość krótkim okresem dużego optymizmu rynkowego. W czerwcu indeks przekroczył 90 proc.
W przypadku Europy Wschodniej sytuacja przez znaczna część roku 2021 była bardzo pesymistyczna i skokowa poprawa sytuacja nastąpiła dopiero w październiku kiedy oba indeksy bardzo się do siebie zbliżyły. Kolejny kryzys rozpoczął się w grudniu 2021 i miał niewątpliwy związek z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Gdy zaczął się on wycofywać, to sytuacja szybko poprawiała się i w lutym indeks dla Europy Wschodniej przekroczył 80 proc. i był wyższy niż dla Europy Zachodniej, gdzie Omikron był znacznie bardziej rozprzestrzeniony. W drugiej połowie lutego sytuacja w naszym regionie ponownie zdecydowanie pogorszyła się w związki z wojna w Ukrainie. Połowa marca to pewna poprawa sytuacja, choć indeks nie przekracza 70 proc. A obecnie wchodzimy w ważny okres, gdy rozpoczynają się sprzedaże letnie.
Gdy patrzymy na indeksy sprzedaży w poszczególnych miesiącach to wyraźnie widzimy, jak ogromne, wręcz decydujące znaczenie ma sytuacja epidemiologiczna i polityka rządów poszczególnych państw w odniesieniu do restrykcji w podróżach międzynarodowych.
Sprzedaże amerykańskie podróży do Polski i naszego regionu, a w tym do Ukrainy mają dla LOT-u ogromne znaczenie. Historycznie udział tamtego rynku w łącznych sprzedażach zbliżał się, a nawet przekraczał 70 proc. Teraz możemy tylko z dość dużą dawką prawdopodobieństwa prognozować, że LOT nie może liczyć na tranzyty do i z Ukrainy. Natomiast sprzedaże podróży do Polski i innych krajów naszego regionu będą w znacznym stopniu zależały od przebiegu wojny. Sytuacja jest całkowicie bez precedensu i jakiekolwiek próby w miarę dokładnego prognozowania skazane są na niepowodzenie. Można tylko stwierdzić, że dojście indeksów do poziomu 85-90 proc. to chyba wariant bardzo optymistyczny. A czy LOT może liczyć na sprzedaż biletów dla uchodźców ukraińskich do USA i Kanady? Tu zadecydują decyzje władz tych krajów.
I na koniec chcielibyśmy zapowiedzieć analizę oferowania z/do Polski w sezonie Lato 2022. Opóźniamy ją o kilka tygodni, gdyż przewoźnicy dokonują obecnie istotnych korekt związanych z wojną w Ukrainie. Raport powinien być gotowy w okresie najbliższych dwóch-trzech tygodni. Analiza oferowania, szczególnie w okresie ogromnej niepewności rynkowej jest bardzo ważna, gdyż pokazuje, jak linie lotnicze oceniają sytuację i jaka jest ich strategia.