Konflikt Ryanaira z TAP. Znikają loty z Wrocławia do Lizbony

9 marca 2022 10:44
1 komentarz
Nie ustaje konflikt między Ryanairem a linią TAP Portugal. Irlandczycy oskarżają Portugalczyków o blokowanie niewykorzystywanych slotów w Lizbonie. W konsekwencji Ryanair dokonał drastycznego cięcia swojej lizbońskiej oferty.
Reklama
Już w listopadzie ub. roku Ryanair wyraził głębokie zaniepokojenie postawą linii TAP Portugal, która ma rzekomo blokować rozwój irlandzkiego przewoźnika poprzez celowe gromadzenie niepotrzebnych slotów lotniskowych w Lizbonie. Irlandczycy argumentowali wówczas, że zachowanie Portugalczyków jest nieuczciwe i ma na celu zaburzenie sprawiedliwej konkurencji między przewoźnikami w stolicy Portugalii.

Jak się okazuje, problemu nie udało się satysfakcjonująco rozwiązać, co spotkało się ze stanowczą reakcją Ryanaira. Na znak protestu wobec praktyki linii TAP Portugal przewoźnik postanowił drastycznie ograniczyć swoje oferowanie z lizbońskiego lotniska Portela. Z siatki połączeń Ryanaira zniknie przynajmniej pięć tysięcy lotów, które były zaplanowane na tegoroczny okres wakacyjny. Decyzja Irlandczyków uderzy nie tylko w portugalską turystykę, ale dotknie także blisko milion pasażerów, którzy wybierali się do Lizbony w najbliższych miesiącach. Cięcia obejmą dziewiętnaście połączeń.


- Musimy znacznie zredukować flotę samolotów stacjonujących w Lizbonie z siedmiu do czterech maszyn. Wpłynie to na nasze możliwości. Skasujemy pięć tysięcy rejsów w ramach dziewiętnastu połączeń. Stracimy 900 tys. pasażerów. Jesteśmy rozgoryczeni, lecz to jedyna właściwa decyzja. Blokowanie slotów lotniskowych przez linię TAP Portugal w Lizbonie musi się skończyć - przekazał Ryanair w specjalnym komunikacie.

Ryanair jest zaniepokojony brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony portugalskiego rządu. Irlandzki przewoźnik spodziewa się, że drastyczne cięcia bezpośrednio wpłyną na przychody sektora turystycznego w Portugalii. Kraj ma stracić nawet 250 mln euro (około 1,2 mln złotych).

- Nasze prośby spotkały się z zerową odpowiedzią Portugalczyków. Jest nam przykro, że linia TAP Portugal postępuje w ten sposób. To zaburza uczciwą konkurencję i znacznie hamuje rozwój ruchu pasażerskiego w regionie - dodał Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanaira.

Jednym z kierunków, który ucierpi na decyzji przewoźnika jest Wrocław. W sezonie wakacyjnym Ryanair zrezygnuje z obsługi połączenia z Wrocławia do Lizbony właśnie ze względu na narastający konflikt z linią TAP Portugal.

Ostatnie komentarze

maciek_waw 2022-03-12 21:30   
maciek_waw - Profil maciek_waw
"Kraj ma stracić nawet 250 mln euro (około 1,2 mln złotych)." MLD ZŁ poprawcie ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy