Wizz Air wzywa UE do utrzymania polityki "slotowej"

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
14 stycznia 2022 09:25
Wizz Air wezwał Unię Europejską do nieulegania presji niektórych przewoźników i zaapelował o utrzymanie obowiązującej unijnej polityki optymalnego wykorzystywania slotów lotniskowych.
Reklama

Pandemia COVID-19 poddała w wątpliwość zasadność niektórych przepisów unijnych regulujących rynek lotniczy. Jeden z ważniejszych zapisów prawa Unii Europejskiej nakłada na przewoźników obowiązek optymalnego wykorzystywania otrzymywanych slotów lotniskowych. W ten sposób ustawodawca ograniczył możliwość nieuczciwego przejmowania slotów przez linie lotnicze, które nie są w stanie z nich efektywnie skorzystać. W odpowiedzi na fatalną sytuację epidemiczną, Komisja Europejska tymczasowo złagodziła surowe wymagania dotyczące wykorzystania slotów (obniżając poziom z 80 proc. do 25 proc. a następnie do obecnie obowiązujących 50 proc.), dostosowując je do panującego popytu.


Trwający sezon zimowy, który został zdominowany przez przywracane obostrzenia w podróżowaniu, ziścił najgorsze obawy linii lotniczych. Przewoźnicy znów stanęli przed trudnym dylematem utrzymania cennych slotów lotniskowych kosztem realizacji zupełnie nieopłacalnych z ekonomicznego punktu widzenia rotacji widmo, czyli bez pasażerów na pokładzie. Taki model przyjęła m.in. niemiecka Lufthansa, która w pierwszych dniach stycznia br. podjęła decyzję o utrzymaniu ponad 18 tys. rotacji pomimo minimalnego obłożenia samolotów.

Polityce Niemców sprzeciwił się już irlandzki Ryanair, który wezwał Komisję Europejską do utrzymania przepisów "slotowych". Według Michaela O'Leary'ego niemiecki przewoźnik blokuje konkurencję i uniemożliwia w ten sposób rozwój linii niskokosztowych na czołowych lotniskach europejskich. Podobnego zdania jest bezpośredni konkurent Irlandczyków, czyli węgierski Wizz Air. Przewoźnik zwrócił uwagę na szkodliwość ewentualnego złagodzenia unijnych zasad.


- Przepisy regulujące wykorzystywanie slotów lotniskowych powinny wrócić do poziomu sprzed pandemii. Jestem przekonany, że wolny rynek sobie z tym świetnie poradzi. Nie może być tak, że na zawołanie dużych linii lotniczych zmieniane są fundamentalne zasady - zaapelował Jozsef Varadi, dyrektor generalny Wizz Aira w rozmowie z Reutersem.

W opinii węgierskiego przewoźnika łagodne przepisy "slotowe" faworyzują czołowe linie lotnicze, które nie muszą martwić się o swoją pozycję bez względu na zainteresowanie lotami. Varadi uważa, że jest to niesprawiedliwe, gdyż w tym samym czasie przewoźnicy niskokosztowi robią wszystko, aby zachęcić pasażerów do skorzystania z ich oferty. Nawet jeśli tanie linie lotnicze są gotowe latać wypełnionymi po brzegi samolotami to i tak nie mają takiej możliwości, ponieważ wszystkie atrakcyjne sloty lotniskowe zarezerwowane są dla co chwilę startujących i lądujących maszyn widmo przewoźników narodowych.

- W interesie publicznym jest, aby lotniska były dostępne dla każdego na równych i sprawiedliwych zasadach w oparciu o wolną i uczciwą konkurencję - zakończył Varadi.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama