Pęknięcia w kadłubie A350: Konflikt Qatar vs. Airbus narasta

7 października 2021 10:00
Eskaluje trwający od miesięcy konflikt pomiędzy europejskim producentem lotniczym a Qatar Airways. Przewoźnik żąda od Airbusa naprawienia problemu, którego według konstruktora samolotu nie ma.
Reklama
Jak informuje narodowy katarski przewoźnik, problem z szybko degradującym się lakierem, który doprowadził do uziemienia 16 z 53 odrzutowców Airbus A350 floty Qatar Airways, wpłynął również na ochronę odgromową kadłuba oraz spowodował pęknięcia struktury kompozytowej – relacjonuje Bloomberg.

Akbar Al Baker, dyrektor przewoźnika znad Zatoki Perskiej, wprost zakwestionował prawdziwość oświadczenia Airbusa mówiącego, że przyczyna problemu została zidentyfikowana i, według producenta, ogranicza się jedynie do zewnętrznej warstwy farby, i w żadnym stopniu nie wpływa na zdatność samolotów do lotu. Spięcia pomiędzy europejskim producentem lotniczym a największym klientem jego programu A350 nasilają się w momencie, w którym Airbus rozpoczyna kampanię sprzedaży nadchodzącej wersji cargo szerokokadłubowego A350, zapowiedzianej w lipcu tego roku.


Qatar Airways jest zainteresowany nowym szerokokadłubowym frachtowcem od Airbusa, ale także konkurencyjnym modelem, którego oczekuje się od Boeing Company. Linie lotnicze z siedzibą w Doha wkrótce podejmą decyzję o zamówieniu na 50 samolotów cargo, ale nie będą kupować od europejskiego producenta więcej A350 dopóki jego problem z poszyciem kadłuba nie zostanie rozwiązany – powiedział dla Bloomberg News Akbar Al Baker, dyrektor generalny Qatar Airways.


To problem z farbą doprowadził do pogorszenia ochrony odgromowej i pęknięć pojawiających się na kompozycie. Lakier nie ulega degradacji na metalowych częściach poszycia tylko tam, gdzie występuje naprężenie aerodynamiczne. [...] Musimy bardzo jasno powiedzieć, że nie przyjmiemy od Airbusa dostaw żadnego samolotu, chyba że zaistnieje rozwiązanie problemu, który mają te maszyny. Rozwiązanie to musi być do zaakceptowania zarówno dla naszego regulatora, jak i dla nas samych – dodał Al Baker.

Państwowe linie lotnicze z rejonu Zatoki Perskiej poinformowały, że polecono im uziemić samoloty, dopóki „nie zostanie ustalona podstawowa przyczyna i nie zostanie opracowane i wdrożone zadowalające rozwiązanie problemu, aby trwale skorygować stan odrzutowców”. Do października 2021 r. uziemiono jeszcze kolejne trzy maszyny.


Nie ma powodu, aby samoloty były uziemione i żaden inny operator A350 nie zgłosił tego samego problemu. Oczywiście staramy się rozwiązać ten spór i znaleźć rozwiązania zadowalające wszystkich – powiedział Guilluame Faury, dyrektor generalny Airbusa, zapytany o sytuację z Qatar Airways. Airbus poinformował jedynie, że operatorom modelu A350 dostarczono dodatkowe wytyczne dotyczące odpowiedniej techniki malowania i przemalowywania samolotów. Zapewniono, że nie są wymagane żadne dodatkowe inspekcje.

Do sprawy odniosła się także Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), która zapewniła że po dokonaniu dokładnej oceny na miejscu w Katarze wykazano, że problem z lakierem nie ma wpływu na zdatność do lotu, więc nie ma przeciwskazań do kontynuowania operacji.

Pomimo pogorszonego stanu lakieru, EASA nie zidentyfikowała w czasie kontroli żadnych problemów zdatności do lotu A350 z powodu pogorszenia się stanu lakieru, w tym konstrukcji kompozytowej i ochrony odgromowej samolotu – podała europejska Agencja. Jak informuje Bloomberg, na prośbę o komentarz nie odpowiedział Urząd Lotnictwa Cywilnego Kataru (Qatar Civil Aviation Authority, QCAA), który nakazał Qatar Airways uziemienie samolotów.

Niepokojące informacje o stanie technicznym samolotu Qatar Airways pojawiły się już w listopadzie 2020 r., podczas przemalowywania jednej z maszyn A350-900, kiedy w poszyciu 4-letniej maszyny odnaleziono niepokojące ślady. Po usunięciu oryginalnego malowania Qatar Airways, na kompozytowym kadłubie (CFRP) maszyny odnalezione miały zostać pęknięcia. A350-900 z Shannon poleciał do zakładów produkcyjnych Airbusa w Tuluzie, gdzie został dokładnie sprawdzony i naprawiony. Kilka dni po tym jak informacje te obiegły opinię publiczną, po wielu prośbach o komentarz, Airbus odniósł się do doniesień o niepokojących pęknięciach. Europejski producent już wówczas uspokajał i utrzymywał, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów.


Linie lotnicze Qatar Airways są jak dotąd największym klientem A350 z 76 zamówionymi samolotami. Pierwszy A350-900 trafił do Qatar Airways w grudniu 2014 r. 31 grudnia 2020 r., kiedy przewoźnik otrzymał 53. maszynę tego typu, stał się największym na świecie użytkownikiem A350-900, wyprzedzając Singapore Airlines.

Fot.: Qatar Airways, Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy