Pęknięcia w kadłubie A350: Qatar uziemia samoloty
Katarski regulator lotnictwa cywilnego nakazał natychmiastowe uziemienie kilkunastu maszyn produkcji europejskiego producenta, po tym jak na ich kadłubie odnaleziono niepokojące pęknięcia.
Reklama
Qatar Airways otrzymał od regulatora lotnictwa cywilnego polecenie uziemienia 13 samolotów Airbus A350, z powodu szybszej niż oczekiwano degradacji powierzchni kadłuba pod farbą – poinformował w czwartek (6.08) Reuters.
Państwowe linie lotnicze z rejonu Zatoki Perskiej poinformowały, że polecono im uziemić samoloty, dopóki „nie zostanie ustalona podstawowa przyczyna i nie zostanie opracowane i wdrożone zadowalające rozwiązanie problemu, aby trwale skorygować stan odrzutowców”.
Już w listopadzie 2020 r., podczas przemalowywania jednej z maszyn A350-900 latających dla Qatar Airways, w poszyciu 4-letniej maszyny odnaleziono niepokojące pęknięcia. Po usunięciu oryginalnego malowania Qatar Airways, na kompozytowym kadłubie (CFRP) maszyny odnalezione miały zostać pęknięcia. A350-900 z Shannon poleciał do zakładów produkcyjnych Airbusa w Tuluzie, gdzie został dokładnie sprawdzony i najprawdopodobniej naprawiony. Kilka dni po tym jak informacje te obiegły opinię publiczną, po wielu prośbach o komentarz, Airbus odniósł się do doniesień o niepokojących pęknięciach odnalezionych w jednym z A350 latających dla Qatar Airways. Europejski producent wówczas uspokajał i utrzymywał, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów.
– Qatar Airways oczekuje, że Airbus ustali pierwotną przyczynę problemu i trwale go skoryguje w sposób zadowalający Qatar Airways i naszego regulatora, zanim przyjmiemy dostawę kolejnych samolotów A350. Z uwagi na najnowszy rozwój sytuacji, szczerze oczekujemy, że Airbus potraktuje tę sprawę z należytą jej uwagą – powiedział Akbar Al Baker, dyrektor generalny Qatar Airways w oświadczeniu ogłaszającym konieczność uziemienia odrzutowców produkcji Airbusa.
Linie Qatar Airways utknęły w trwającym od miesięcy sporze z Airbusem twierdząc, że nie przyjmą dostaw żadnego szerokokadłubowego samolotu z kompozytu węglowego, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Rzecznik Airbusa powiedział dla Reutersa, że producent zawsze rozmawia ze swoimi klientami, ale te rozmowy są poufne i odmówił dalszych komentarzy.
Qatar Airways poinformował w czerwcu br., że uziemił część swoich A350, dopóki problem z poszyciem nie zostanie naprawiony, jednak nie ujawniono wówczas, ile samolotów wycofano z eksploatacji. Poinformowano ponadto, że przewoźnik przywrócił do służby pasażerskiej samoloty A330, aby zastąpiły one wadliwe A350. Qatar dodał także, że „stale przygląda się innym rozwiązaniom”.
Linie lotnicze Qatar Airways są jak dotąd największym klientem A350 z 76 zamówionymi samolotami. Pierwszy A350-900 trafił do Qatar Airways w grudniu 2014 r. 31 grudnia 2020 r., kiedy przewoźnik otrzymał 53. maszynę tego typu, stał się największym na świecie użytkownikiem A350-900, wyprzedzając Singapore Airlines.
Fot.: Qatar Airways, Airbus