Szkolenie szybowcowe: Wprowadzenie i teoria cz. 1

2 sierpnia 2021 11:02
Marzysz aby zasiąść za sterami szybowca? W tym artykule poświęconym szkoleniu szybowcowemu do licencji SPL znajdziesz wprowadzenie do całej serii. Ponadto przeczytasz o kursie teoretycznym, który jest niezbędny do odbycia części praktycznej.
Reklama

Wprowadzenie

Pilot. Zawód czy pasja? Zdaje się, że jedno bez drugiego istnieć nie może. Aby przejść wymagającą drogę zwieńczoną fotelem kapitana w pasażerskich samolotach liniowych trzeba wykazać się ponadprzeciętną determinacją i pasją, która przyćmi ogrom czasu, pieniędzy i trudności będącymi nieodłącznymi elementami szkolenia lotniczego. I właśnie tę pasję najlepiej widać w lokalnych aeroklubach, gdzie pasjonaci awiacji poświęcają każdą wolną chwilę, aby oddać się przestworzom. W jednym z takich miejsc, w środowisku miłośników lotnictwa, pilotów i prawdziwych specjalistów, miałem okazję odbyć ponad dwutygodniowe podstawowe szkolenie szybowcowe.


W tym tygodniu przedstawimy serię kilku artykułów poświęconych tej wspaniałej przygodzie, która jest nie tylko nauką latania, ale również jedyną w swoim rodzaju szkołą cierpliwości, determinacji i pokory. Potrzeba publikacji zrodziła się z własnego doświadczenia i chęci podzielenia się nim z Czytelnikami. Przed rozpoczęciem szkolenia poszukiwałem wielu informacji na jego temat w internecie - i choć większość ze wskazówek okazała się niezwykle cenna, zebranie kompleksowego obrazu przygotowania do inicjacji szybowcowej było rzeczą czasochłonną. Wraz z tą serią chciałbym w sposób możliwie najbardziej rzetelny, uporządkowany i kompleksowy przedstawić moją drogę.

Ta rozpoczyna się na długo przed pierwszym lotem od szkolenia teoretycznego, a kończy ostatnim lotem samodzielnym wykonanym na polskim szybowcu SZD 50-3 Puchacz. Mam nadzieję, że publikacja zainspiruje miłośników lotnictwa do przeżycia ekscytującej przygody jaką jest szkolenie szybowcowe do licencji SPL (Sailplane Pilot License) i będzie bazą niezbędnych informacji, która ułatwi rozpoczęcie realizacji podniebnych marzeń.


Szkolenie teoretyczne

Gdzie? ATO Avioner
Jak długo? 1-2 miesiące
Jaki koszt? 650-850 złotych

Wydawać by się mogło, że szkolenie szybowcowe ogranicza się jedynie do części praktycznej. Nic bardziej mylnego. Przygotowania do rozpoczęcia treningu najlepiej rozpocząć na kilka miesięcy przed planowanym szkoleniem, gdyż cały proces wymaga naprawdę sporo czasu. Pierwszym krokiem jest nawiązanie kontaktu z wybranym aeroklubem, który będzie miejscem samego szkolenia. To tam należy szukać szczegółowych informacji w sprawie treningu. Aeroklub najprawdopodobniej udzieli cennych wskazówek i pomoże przygotować się do kolejnych etapów.

Prawdziwa lotnicza przygoda rozpoczyna się od szkolenia teoretycznego. Wiedzę o podstawach szybownictwa można zdobyć za pośrednictwem ośrodka szkoleniowego funkcjonującego przy aeroklubie bądź poprzez platformę internetową za zgodą aeroklubu. Zajęcia „w ławce” odbywają się zazwyczaj przez kilka kolejnych weekendów. Nauka przez internet charakteryzuje się z kolei większą elastycznością czasową, dlatego też była to opcja, na którą się zdecydowałem.


Kurs składa się z kilkudziesięciu wykładów w ramach dziewięciu przedmiotów, podczas których specjaliści w wybranych dziedzinach przybliżają podstawy, których zrozumienie jest niezbędne w lotnictwie. Była to nauka m.in. o łączności, meteorologii, nawigacji czy fizycznych zasadach lotu. Każdy z materiałów zakończony był krótkim testem wielokrotnego wyboru, którego pozytywne zaliczenie było niezbędne do przejścia do kolejnej części szkolenia. Po zakończeniu samodzielnego nauczania danego przedmiotu odbywa się sesja z wykładowcą w czasie rzeczywistym zwieńczona egzaminem.

Treści prezentowane na zajęciach są przedstawiane w sposób czytelny i osoby, które nie mają na co dzień kontaktu z naukami ścisłymi powinny bez problemu poradzić sobie ze zdobywaniem podstawowej wiedzy, która w wielu momentach nie przekracza umiejętności zdobytych w czasach liceum. Wykłady można oglądać w wolnym czasie bez z góry narzuconych ram czasowych. Sesja egzaminacyjna w obecności wykładowcy odbywa się natomiast cyklicznie w taki sposób, aby każdy mógł bezproblemowo zaliczyć wybrany przedmiot bez zbędnej zwłoki czasowej. Jedynym ograniczeniem jest czas odbycia całego szkolenia bez konieczności dopłaty za jego wydłużenie. Dostęp do bazy edukacyjnej traci się po upływie około dwóch miesięcy od dnia rozpoczęcia.

Na szkolenie teoretyczne w formie elektronicznej należy poświęcić przynajmniej miesiąc. Dopiero po jego zakończeniu można myśleć o kolejnych krokach.

Następnym etapem przygody szybowcowej jest wizyta w jednym z ośrodków medycyny lotniczej - o tym już jutro.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy