Heathrow: Blisko 3 mld funtów straty od początku pandemii

27 lipca 2021 10:53
Największe brytyjskie lotnisko opublikowało raport podsumowujący kolejny okres finansowy i przewozowy. Wyniki, na które wpłynęła pandemia oraz Brexit, wyglądają tragicznie.
Reklama
Wybuch światowej epidemii COVID-19 oraz ostateczne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej znalazły odzwierciedlenie w raporcie opracowanym przez lotnisko Heathrow. Niegdyś największy port lotniczy w Europie zmaga się dziś z trudnościami finansowymi oraz stosunkowo niewielką liczbą przewiezionych pasażerów. Od początku pandemii Heathrow zanotowało stratę blisko 3 mld funtów (ok. 16 mld złotych). Przez pierwszych sześć miesięcy br. przez lotnisko przewinęły się zaledwie 4 mln podróżnych. Przed COVID-19 i Brexitem, w szczycie sezonu w 2019 roku, taki wynik londyński port osiągał... w 18 dni.


I co najgorsze, w sytuacji, gdy ruch lotniczy w kontynentalnej Europie stopniowo się odbudowuje, przedstawiciele Heathrow nie patrzą w przyszłość z optymizmem. Podkreślają, że brytyjski rząd wciąż upiera się przy drakońskich restrykcjach na granicy, które skutecznie tłumią rosnący popyt na podróże lotnicze. Obecnie praktycznie jedynie w pełni zaszczepieni Brytyjczycy bądź osoby zaszczepione na Wyspach mogą przyjechać do Wielkiej Brytanii bez większych problemów. Przeważająca większość podróżnych nieustannie musi odbyć obowiązkową kwarantannę i poddać się drogim badaniom na obecność wirusa.

- Wielka Brytania została daleko w tyle za swoimi konkurentami z Unii Europejskiej. W kontynentalnej części Europy międzynarodowy handel wraca do poziomów sprzed pandemii dzięki stopniowemu znoszeniu restrykcji. Łagodniejsze obostrzenia, bardziej przystępne testy oraz ponowne otwarcie się na ruch pasażerski i towarowy z Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi są kluczowe w kontekście odbudowy naszej pozycji - powiedział John Holland-Kaye, dyrektor generalny Heathrow.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy