Sukces Ryanaira: Sąd UE unieważnia państwową pomoc dla Condora

9 czerwca 2021 13:06
Sąd UE orzekł o unieważnieniu decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej pomocy udzielonej przez Republikę Federalną Niemiec linii Condor. Wykonanie tej decyzji Sąd jednak czasowo zawiesił.
Reklama
W środę (9.06) Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu pomocy państwa przyznanej przez Niemcy na rzecz linii Condor.

Sąd UE postanowił jednocześnie o zawieszeniu skutków orzeczenia stwierdzającego nieważność decyzji, ze względu na kontekst gospodarczy i społeczny związany z pandemią koronawirusa, do czasu wydania przez Komisję Europejską nowej decyzji. Jak przypomina Ryanair, w kwietniu 2020 r. niemiecki rząd udzielił przewoźnikowi kredytu w wysokości 550 mln euro, po tym jak w 2019 r. linia skorzystała już z pożyczki w wysokości 380 mln euro po bankructwie jego spółki matki, linii Thomas Cook.

Z powodu niewystarczającego uzasadnienia, Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc państwa przyznaną przez Niemcy na rzecz przewoźnika lotniczego Condor Flugdienst. Jednakże ze względu na kontekst gospodarczy i społeczny naznaczony pandemią COVID-19, zawiesił on skutki stwierdzenia nieważności do czasu wydania przez Komisję nowej decyzji – czytamy w oświadczeniu prasowym wydanym przez organy Unii Europejskiej.

Pomoc niemieckiego rządu dla firmy Condor, zarówno w 2019, jak i 2020 roku, była sprzeczna z podstawowymi zasadami prawa UE i zniekształciła rynek ze szkodą dla konsumentów. Dzisiejsze orzeczenie to ważne zwycięstwo konsumentów i konkurencji – pisze Ryanair w oświadczeniu prasowym wydanym po orzeczeniu Sądu UE.

Irlandzki przewoźnik już w grudniu 2020 r. zaskarżył do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzje Komisji Europejskiej akceptujące pomoc państwową dla wielu europejskich linii lotniczych. Przewoźnik złożył wówczas do ETS 11 skarg, w których zakwestionował decyzje zatwierdzające pomoc m. in. dla Lufthansy, Air France–KLM, SAS, TAP, Alitalii, Condora, Austrian Airlines i Finnaira. Według argumentacji Ryanaira, zatwierdzając państwową pomoc dla tych linii, Komisja Europejska zakłóciła wolność europejskiego rynku i stworzyła na nim niekorzystną sytuację konkurencyjną, co w rezultacie szkodzi pasażerom.

Podczas pandemii COVID-19 ponad 30 mld euro dyskryminujących dotacji państwowych zostało przekazanych flagowym przewoźnikom UE. O ile pieniądze te nie zostaną zatrzymane przez sądy UE zgodnie z dzisiejszym orzeczeniem, skutki zakłócenia rynku spowodowane państwową pomocą będą odczuwalne przez dziesięciolecia. Jeśli Europa ma wyjść z tego kryzysu z funkcjonującym i jednolitym rynkiem, Komisja Europejska musi przeciwstawiać się rządom krajowym i powstrzymywać dyskryminującą pomoc państwa dla nieefektywnych linii lotniczych – czytamy dalej w środowym (9.06) oświadczeniu Ryanaira.


Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy