PLL LOT: C-check boeingów B737-8 MAX

31 marca 2021 15:03
W marcu 2021 roku pracownicy bazy technicznej LOTAMS zakończyli pierwsze przeglądy obsługi bazowej tzw. C-check na samolotach B737-8 MAX floty PLL LOT. W ciągu dwóch miesięcy firma wykona cztery przeglądy typu C na powracających do wykonywania operacji lotniczych MAX-ach.
Reklama
Będą to jedne z pierwszych na świecie, kompleksowo wykonane przeglądy ciężkie (tzw. C-Checki) na modelu 737-8 MAX. LOTAMS jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie jest podmiotem, zapewniającym kompleksową obsługę techniczną dla najpopularniejszego wąskokadłubowego samolotu pasażerskiego na świecie – boeinga 737. Na wszystkich modelach samolotu amerykańskiego producenta – boeinga 737 - mechanicy lotniczy LOTAMS przepracowali łącznie ponad 3 miliony roboczogodzin.

- Bardzo się cieszę że B737-8 MAX wraca do gry na światowym rynku przewozów lotniczych. W styczniu 2021 roku EASA wydała decyzję o przywróceniu MAX-ów do eksploatacji. Przez ostatnie dwa lata obsługa MAX-ów ograniczała się do wykonywania przez nasz personel w Lublinie przeglądów active storage, usunięcia odroczonych usterek (ADD) oraz wykonywania czasochłonnych modyfikacji. W ostatnich miesiącach wykonaliśmy wiele dodatkowych modyfikacji i Service Biuletynów zleconych przez producenta, w tym systemu MCAS oraz finalnie przeglądy RTS (Return to service). Po przebazowaniu samolotów do Warszawy rozpoczęliśmy przeglądy z zakresu obsługi bazowej. Jestem bardzo dumny, że LOTAMS jest w światowej czołówce MRO, wykonujących pierwsze C-Checki na 737- 8 MAX – komentuje Łukasz Siwiński, członek zarządu ds. technicznych w LOTAMS.


- Mimo tego, że mogliśmy wykonać przeglądy ciężkie za dwa lata wykorzystując odstępstwo przewidziane przez producenta i zatwierdzone przez ULC, zdecydowaliśmy o zleceniu ich jeszcze przed wznowieniem operacji. Naszym partnerem w tym zadaniu był LOTAMS, który wykonał wszystkie czynności obsługowe zajmujące ok. 2.200 roboczogodzin zgodnie z przyjętym harmonogramem w ciągu 14 dni. Dzięki temu możliwy był powrót do obsługi siatki połączeń już 24 marca. Bardzo się cieszę, że ogromne doświadczenie mechaników LOTAMS mogliśmy wykorzystać do wdrożenia w służbie liniowej boeinga 737-8 MAX – mówi Maciej Wilk, członek zarządu ds. operacyjnych LOT-u.

o przebazowaniu dwóch pierwszych samolotów do Warszawy LOTAMS wykonał przeglądy ciężkie typu C. Prace na samolotach SP-LVD i SP-LVF obejmowały m.in. czynności obsługowe takie jak testy układów samolotu, inspekcje we wszystkich strefach, szczegółową inspekcję w zbiornikach paliwowych czy weryfikację połączeń elektrycznych w oparciu o program EWIS i EZAP. W trakcie prac realizowane były także dodatkowe czynności obsługowe rekomendowane przez producenta. Przeglądy były wykonywane jednocześnie na dwóch slotach obsługowych, a wykwalifikowanych i odpowiednio przeszkolonych mechaników lotniczych wspierali specjaliści z działów planowania i inżynieringu, logistyki oraz warsztatów. Zakończone zostały przeglądy dwóch pierwszych 737-8 - zaangażowany w prace na samolotach personel przepracował na nich kilka tysięcy roboczogodzin. Obecnie trwają już kolejne dwa przeglądy typu C na następnych egzemplarzach narodowego przewoźnika, które zostały przebazowane z Lublina. Łącznie, w przeciągu niespełna dwóch miesięcy, wykonane zostaną cztery przeglądy bazowe na powracających do siatki połączeń B737-8 MAX PLL LOT.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy