Paryż: Boeing 777 obiektem wandalizmu

5 marca 2021 12:40
1 komentarz
Na paryskim lotnisku Charlesa De Gaulle'a doszło do dewastacji boeinga 777 należącego do Air France. Sprawcami są ekologiczni aktywiści z Greenpeacu.
Reklama
Aktywiści z grupy Greenpeace zdołali ominąć ochronę, a następnie dostać się pod stojący na płycie samolot Boeing 777. Wandale ubrani w białe kombinezony i kamizelki z napisem "greenwashing in progress", rozstawili drabiny i użyli zielonej farby do pomalowania kadłuba maszyny.

Protestujący opublikowali zdjęcia przedstawiające akt wandalizmu oraz opublikowali oświadczenie w tej sprawie.

"Podczas gdy kryzys klimatyczny wymaga ograniczenia ruchu lotniczego, Jean-Baptiste Djebbari (francuski minister transportu - przyp. red.) nadal uważa, że wystarczy (hipotetyczny) zielony samolot. Potępiamy rządowy greenwashing" - napisali w oświadczeniu aktywiści.

Greenwashing można przetłumaczyć jako "zielone kłamstwo". Polega to jedynie na sprawianiu wrażenia bycia zgodnym z zasadami ochrony środowiska oraz funkcjonowania w zgodzie z naturą i ekologią.Aktywiści twierdzą, że nie są przeciwni innowacjom technologicznym, ale nie wierzą, że to wystarczy, by rozwiązać kryzys klimatyczny. Greenpeace uderza w koncepcję "zielonego" samolotu, której rozwój jest finansowany przez Francję. Twierdzą oni, że żadne z proponowanych rozwiązań, w tym biopaliwa, wodór i elektryczność, nie zadziała.

"Ponadto, niezależnie od tego, jaki "zielony" samolot zostanie nam zaoferowany, nie zapewni on cudownego rozwiązania, aby wchłonąć wielkość i wzrost ruchu lotniczego, którego doświadczyliśmy przed kryzysem Covid, w szczególności ze względu na kwestie dostępności zasobów (ziemia, biomasa, odnawialna energia elektryczna, itp.) i konkurencji z innymi zastosowaniami i sektorami" - przekazali w oświadczeniu aktywiści.

- Poprosiłem lotnisko w Paryżu o jak najszybsze zaproponowanie planu bezpieczeństwa i złożenie skargi. Prowadzimy również dochodzenie administracyjne - odpowiedział protestującym aktywistom Jean-Baptiste Djebbari , minister transportu Francji.

Należy oczywiście w zdecydowany sposób potępiać akty wandalizmu skierowane w dowolnym kierunku. W tym przypadku powinno się również zastanowić nad kwestią zabezpieczenia paryskiego lotniska, jeżeli grupa aktywistów bez problemu dostała się do samolotu, wniosła farbę oraz odpowiednie przyrządy do malowania i zdołała zdemolować maszynę. W czerwcu ubiegłego roku również w Paryżu, lecz na lotnisku Orly, działalność portu została zakłócona ze względu na działania aktywistów z Extinction Rebelion, którzy dostali się na drogę startową lotniska.

Ostatnie komentarze

marqoos_pl 2021-03-07 09:02   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Oprócz pokrycia kosztów naprawy, skasowanych lotów, ci "aktywiści" powinni także być srogo ukarani za wtargnięcie na teren lotniska. Oprócz "normalnych" kar, Air France (i którekolwiek linie, które z nimi współpracują), powinien wpisać każdego uczestnika tego 'eventu' na czarną listę pasażerów. Ciekawe, jak następnym razem będą się dostawać na ich "cenne protesty'.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy