Francja wycofuje się z planów rozbudowy paryskiego lotniska CDG

12 lutego 2021 10:50
Rząd francuski ogłosił, że wycofuje się z planów rozbudowy głównego portu lotniczego Paryża. Gigantyczny projekt "terminala 4" miał zwiększyć roczną przepustowość lotniska CDG o ponad 40 mln pasażerów.
Reklama
Prace nad koncepcją rozwoju paryskiego portu trwały od wielu lat i ostatecznie skrystalizowały się w postaci projektu kolosalnego "terminala 4". Inwestycja, której koszty szacowano na kwotę rzędu od 7 do 9 miliardów euro, miała zagwarantować możliwość dalszego, szybkiego rozwoju lotniska, ale od początku budziła także sprzeciw po stronie organizacji prośrodowiskowych i lokalnych samorządów. Obecnie wiele wskazuje na to, że ten kontrowersyjny plan ten nie zostanie w ogóle zrealizowany.

O wycofaniu się rządu z rozbudowy lotniska CDG poinformowała wczoraj (11.02) francuska minister ekologii, Barbara Pompili. - ​​Jest to projekt mocno przestarzały, który nie odpowiada już polityce środowiskowej rządu, ani wymaganiom szybko zmieniającej się branży zwróconej w stronę coraz bardziej ekologicznych rozwiązań - stwierdziła Pompili. Zarazem wskazano, że zarządzająca portem lotniczym grupa ADP przygotuje zupełnie nową wizję jego rozwoju uwzględniającą potrzebę nie tylko zrównoważonego rozwoju lotnictwa, ale i realizacji bieżących ram polityki klimatyczno-energetycznej rządu.

Rezygnacja z budowy "terminala 4" na lotnisku CDG nie zamyka wprawdzie drogi do jego rozbudowy w przyszłości, ale nie ma wątpliwości, że zostanie ona znacznie odsunięta w czasie. Zakończenie realizacji pierwotnego projektu zakładało osiągnięcie podwyższonej przepustowości przez port do 2037 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy