Ryanair nie zgadza się z decyzją UE o przedłużeniu ulg slotowych

Bartosz Woszczyński - Profil Bartosz Woszczyński
12 lutego 2021 10:00
Unia Europejska zdecydowała o przedłużeniu trwającego zawieszenia slotowej zasady "wykorzystaj albo strać" na sezon letni 2021. Ryanair nie zgadza się z tą decyzją.
Reklama

Zawieszenie surowych przepisów slotowych jest spowodowane znacznym obniżeniem popytu na loty w Europie. Taka decyzja ma na celu powstrzymanie linii lotniczych od wykonywania lotów niemal pustymi samolotami, co miało miejsce na początku pandemii. Przewoźnicy wykonywali takie operacje, ponieważ zasady utrzymania slotów na lotnisku wymagają ich wykorzystanie co najmniej w 80 proc.

Przedstawiciele Ryanaira niejednokrotnie negatywnie wypowiadali się o ulgach w stosowaniu tej zasady między innymi w sezonie letnim 2020. Również teraz, gdy Unia Europejska poinformowała o zwolnieniu z zasady "wykorzystaj albo strać" na czas przewozowego sezonu letniego w bieżącym roku, Ryanair sprzeciwił się tym propozycjom, pomimo zgody innych członków stowarzyszenia Airlines for Europe (A4E).Irlandzki przewoźnik nie zgadza się z korzystnym traktowaniem niektórych europejskich linii lotniczych w trakcie pandemii koronawirusa. Niedawno Ryanair zakwestionował dofinansowanie Lufthansy przez rząd niemiecki w wysokości 6 mld euro (27 mld złotych), składając skargę do UE. W tym przypadku spór dotyczył slotów we Frankfurcie i Monachium, które zdaniem Ryanaira powinny zostać oddane w zamian za pomoc publiczną. Linia lotnicza sprzeciwiła się również otrzymaniu przez Air France pomocy państwa, twierdząc, że przewoźnik powinien zrezygnować z kluczowych przydziałów czasu na start lub lądowanie, aby zapewnić uczciwą konkurencję.

W przypadku Air France urzędnicy Unii Europejskiej stwierdzili, że przewoźnik musi jedynie oddać sloty na lotnisku Paris Orly. Air France sprzeciwił się temu, twierdząc, że jego operacje na paryskim Orly są kluczowe dla jego zdolności do odzyskania rentowności. Ryanair stwierdził, że rezygnacja z 24 przydziałów czasu na start lub lądowanie na lotnisku Paris Orly to za mało i twierdzi, że jest gotowy zaoferować obywatelom Francji konkurencję i niskie ceny, na jakie zasługują.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama