Air Namibia zawiesza działalność operacyjną

11 lutego 2021 08:30
Namibijskie linie lotnicze Air Namibia poinformowały wczoraj późnym wieczorem (10.02) o zawieszeniu z natychmiastowym skutkiem wszystkich operacji lotniczych. Przewoźnik do dłuższego czasu borykał się z poważnymi problemami finansowymi.
Reklama
Wszystkie loty Air Namibia zostały zawieszone począwszy od dzisiaj (11.02). Linia wstrzymała również przyjmowanie rezerwacji na przyszłość. Jej klienci proszeni są o zgłaszanie drogą elektroniczną wniosków o zwrot środków za wcześniej opłacone bilety.


Decyzja namibijskiego przewoźnika nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że od wielu lat był on niewydolny finansowo. Problemy z dochodowością oferowanych przez niego połączeń na długo wyprzedzają kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Linie przez ostatnie 30 lat swojej działalności nigdy nie osiągnęły zysku i przez cały czas wymagały subsydiowania ze środków publicznych. Pod koniec 2019 roku Air Namibia nie była nawet w stanie pokryć kosztów napraw i serwisowania swoich samolotów. Kilkukrotne wstrzymywanie i wznawianie operacji w ubiegłym roku, w związku z niekorzystnym rozwojem sytuacji epidemiologicznej w regionie, tylko pogorszyło fatalne położenie linii. W lipcu lokalny urząd lotnictwa cywilnego zawiesił przejściowo jej certyfikaty uprawniające do prowadzenia działalności komercyjnej.

Po raz ostatni Air Namibia wznowiła loty międzynarodowe pod koniec października ub. roku. Powrócono wtedy do obsługi rejsów do RPA, które ze względu na niewielkie zainteresowanie były realizowane głównie embraerami 135. Wstrzymano je zaledwie po kilku tygodniach operacji. Przewoźnik utrzymywał natomiast przez cały czas wybrane połączenia krajowe.

Air Namibia powstała w 1946 roku i w całości należy do rządu namibijskiego. Linia użytkowała ostatnio 10 samolotów, w tym cztery embraery 135, cztery airbusy A319 oraz dwa airbusy A330. Jedyną trasą międzykontynentalną w jej ofercie były rejsy z Windhoek do Frankfurtu.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy