Air France walczy o zachowanie slotów na Orly

10 lutego 2021 08:30
Air France i Komisja Europejska spierają się w kwestii odstąpienia slotów na podparyskim lotnisku Orly. Bruksela zażądała takiego ustępstwa za zgodę na dokapitalizowanie publicznymi środkami francuskiej linii.
Reklama
Otrzymanie pomocy publicznej od francuskiego rządu przez Air France zostało obwarowane wymogiem m.in. ograniczenia operacji na lotnisku Orly pod Paryżem. Przewoźnik chce jednak zachować jak najwięcej slotów w tym porcie i spiera się w tej kwestii z Komisją Europejską (KE).

Sloty, czyli przedziały czasowe na start i lądowanie, na lotnisku Orly są ograniczone do 250 tys. operacji rocznie, a Air France i jego spółka zależna Transavia, posiadają znaczną ich część. KE wymaga, aby Air France zrezygnował z 24 slotów dziennie, co stanowi ok. 9 tys. przedziałów czasowych mniej do wykorzystania w ciągu roku. Z lotniska Orly najwięcej rejsów wykonuje Transavia operująca w modelu linii budżetowej. W związku z prognozami, które przewidują, że ruch lotniczy zacznie się odradzać najpierw w segmencie podróży prywatnych waga i znaczenie Transavii dla grupy Air France/KLM zdecydowanie rosną.


Air France silnie dotknięty koronakryzysem, potrzebuje dopływu świeżej gotówki. 3 mld euro pomocy publicznej przyznanej przez francuskie władze Air France w ubiegłym roku mają podnieść kapitał własny spółki, a udział państwa wynosi już obecnie 14,3 proc. KE żąda rezygnacji ze slotów, gdy pomoc publiczna dla przedsiębiorstwa w formie dokapitalizowanie przekracza 250 mln euro. Ta zasada objęła również pomoc udzieloną przez polskie państwo LOT-owi.

5 lutego br. francuski minister transportu Jean-Baptiste Djebbari powiedział, że sprzeciwia planowi, który karze linię lotniczą. Rząd w Paryżu i Air France uważają, że warunek KE w sprawie slotów na Orly jest zbyt ostry. Z kolei ze swojej strony europejskie władze podkreślają, że podobne wymogi zostały zastosowane w przypadku Lufthansy na lotniskach w Monachium i we Frankfurcie. Francuzi twierdzą jednak, że Orly nie należy do tej samej kategorii lotnisk, co dwa wielkie porty niemieckie. Warto przypomnieć, że Bruksela zażądała podobnych ustępstw od KLM na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, ale władze niderlandzkie odrzuciły ten wymóg i pomoc została przyznana wyłącznie w formie pożyczek.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy