LOT niebawem zwolni nawet 300 pracowników

30 grudnia 2020 16:28
3 komentarze
W pierwszej połowie 2021 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zwolnią nawet 300 osób zatrudnionych w spółce.
Reklama
Zespół LOT-u i związanych z nią spółek serwisowo-obsługowych składa się z ponad 8 tys. osób. W pierwszej połowie przyszłego roku zwolnionych zostanie ok. 300 osób zatrudnionych przez przewoźnika, podało ISBnews.

Ograniczenie zatrudnienia wymusiły warunki zatwierdzonej przez Komisję Europejską pomocy publicznej oraz sytuacja, w jakiej linia znalazła się w skutek pandemii koronawirusa. Tydzień temu KE i Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej zaakceptowały pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 mld PLN. Składa się on z pożyczki w kwocie 1,8 mld PLN oraz podwyższenia kapitału zakładowego o 1,1 mld PLN.


Warunkiem zatwierdzenia pomocy publicznej przez Komisję Europejską jest przedstawienie wieloletniego planu funkcjonowania, zawierającego współczynniki efektywności i zyskowności. Byłyby one niemożliwe do zrealizowaniu przy stanie zatrudnienia sprzed pandemii.

4 stycznia 2021 roku odbędzie się spotkanie pracowników z przedstawicielami zarządu, na którym ten przedstawi informacje dotyczące procesu redukcji personelu. Zarząd powiadomił również związki zawodowe o zamiarze przeprowadzenia zwolnień i zaproponował ich przedstawicielom pierwsze spotkanie 5 stycznia. Należy spodziewać się, że proces negocjacji regulaminu zwolnień i ustalenie transparentnych kryteriów doboru osób, z którymi linia rozwiąże umowy potrwa do końca lutego 2021 r.

Przedstawiciele linii uspokajają, że skala zwolnień jest niewielka jak na skalę kryzysu.

- LOT utrzyma większość zespołu, a ograniczenie etatów, na tle branży, jest niewielkie. Osiągnęliśmy to przede wszystkim dzięki wynegocjowaniu znaczących ustępstw ze strony zagranicznych leasingodawców finansujących samoloty. To poczynione tam oszczędności pozwalają na ochronę miejsc pracy w LOT - powiedział ISBnews Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy LOT-u.

Nie doprecyzowano kogo dotyczyć będą zwolnienia, jednak z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że dotkną one przede wszystkim personel latający.

#aktualizacja 17:45. Dodano informację o planowanych rozmowach z pracownikami

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Megula 2021-01-15 12:59   
Megula - Profil Megula
Przeciez nie robia tego specjalnie. Tylko dlatego ze nie moga latac i zarabiac, i tak te 300 osob to niewiele jak sie porowna do takiego wizzaira gdzie na poczatku pandemi bodaje 30 tys osob zwolniono
prawalotkamiketango 2021-01-05 00:23   
prawalotkamiketango - Profil prawalotkamiketango
A w LOTAMS 250 osób
brooks88 2020-12-30 22:27   
brooks88 - Profil brooks88
Pisowskie dziady, najniższy szczebel zwolnią a góra da sobie nagrody za 2020 rok. A to Polska właśnie
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy