American Airlines przywraca 737 MAX, a wątpliwości narastają

30 grudnia 2020 09:31
1 komentarz
We wtorek (29.12) American Airlines zostały pierwszym amerykańskim przewoźnikiem, który wznowił komercyjne loty 737 MAX. Okazuje się jednak, że ponad połowa Amerykanów obawiałaby się podróży tym modelem maszyn.
Reklama
American Airlines stały się pierwszym amerykańskim przewoźnikiem, który zaprosił pasażerów na pokład boeinga 737 MAX, nieco ponad miesiąc po tym jak Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zezwoliła na ponowne uruchomienie lotów 737 MAX. Decyzja ta zakończyła 20-miesięczny zakaz lotów wprowadzony po dwóch katastrofach maszyny tuż po wprowadzeniu jej do użytku komercyjnego, w których zginęło 346 osób.

Lot AA718 wystartował z lotniska Miami–International o godz. 10:40 czasu lokalnego (16:40 czasu polskiego), a na nowojorskim lotnisku La Guardia wylądował o 13:09 (godz. 19:09 czasu polskiego). Po krótkim postoju w Nowym Jorku maszyna wróciła na Florydę.

Jak informuje przewoźnik, samolot był wypełniony niemal do ostatniego miejsca, a na jego pokładzie znajdował się między innymi Robert Isom, dyrektor generalny American Airlines. Amerykańska linia posiada obecnie 31 maszyn 737 MAX 8, na pokładzie których zasiąść może 172 pasażerów, w tym 16 w klasie pierwszej.

American Airlines jest trzecim na świecie przewoźnikiem, który wznowił pasażerskie loty na pokładzie 737 MAX. Pierwszym był brazylijski GOL Airlines, który 9 grudnia wykonał MAX-em rejs z Sao Paulo do Porto Alegre. Drugą linią był meksykański przewoźnik Aeromexico, który przywrócił 737 MAX 18 grudnia 2020 r.

Jak informuje jednak Reuters, stanowczy sprzeciw odnośnie powrotu MAX-ów wyrażają krewni 346 ofiar dwóch katastrof maszyny w Indonezji i Etiopii, które przyczyniły się do uziemienia maszyny na ponad 20 miesięcy i śledztwa, które obnażyło rażące zaniedbania nadzoru i luki w procedurach dotyczących bezpieczeństwa ze strony Boeinga i FAA.

Bliscy ofiar utrzymują, że te maszyny nie nadają się do latania, a proces ponownej certyfikacji wydaje się podejrzany. Jak pokazuje sondaż opublikowany przez Reutersa i Ipsos, ponad połowa amerykańskich ankietowanych obawia się podróży samolotem 737 MAX i niechętnie wsiadłaby na jego pokład.

Wszystkie 737 MAX były uziemione od marca 2019 r. Przyczyną katastrof było wadliwe oprogramowanie komputerowe sterujące systemem MCAS, odpowiadającym za niedopuszczenie do utraty siły nośnej podczas wznoszenia.

Fot.: American Airlines

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2021-01-01 20:33   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Wątpliwości są i będą. Nie od dzisiaj wiadomo że sposób certyfikacji MAX-ów nie był przejrzysty. Wszak w amerykańskim FAA pracuje wielu inżynierów , którzy wcześniej świadczyli pracę dla Boeinga. Mam jednak nadzieję, że jeśli inne agencje nadzorujące szeroko rozumiane lotnictwo dadzą zielone światło , być może wtedy opinia publiczna spojrzy bardziej przychylnym okiem na MAX-y.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy