Heathrow nie jest już największym lotniskiem w Europie

29 października 2020 09:30
1 komentarz
Na skutek trwającej pandemii koronawirusa, londyńskie lotnisko Heathrow straciło tytuł najbardziej ruchliwego portu lotniczego w Europie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Zostało ono wyprzedzone przed port znajdujący się dotychczas na drugim miejscu tego zestawienia.
Reklama
To Paryż–Charles de Gaulle obsługuje obecnie najwięcej pasażerów wśród europejskich portów lotniczych. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. Heathrow obsłużył 19 mln pasażerów, z kolei przez główny port lotniczy Francji przewinęło się w tym czasie 19,3 mln podróżujących. Okazuje się, że niewiele mniej pasażerów niż Heathrow obsłużyły Amsterdam–Schiphol i Frankfurt.

Bezpośrednią przyczyną tak małej liczby latających do i ze stolicy Wielkiej Brytanii jest wprowadzenie przez rząd w Londynie obowiązku 14-dniowej samoizolacji po powrocie z większości krajów na świecie, co skutecznie zniechęca do podróży. Heathrow rozpoczął niedawno testowanie odlatujących pasażerów na COVID-19, jednak szybkie testy na obecność przeciwciał nie są akceptowane w większości krajów, gdzie zamiast niego wymaga się negatywnego wyniku testu PCR.


Wielka Brytania pozostaje w tyle, ponieważ zbyt późno wprowadziliśmy testy na COIVD dla pasażerów. Europa działała szybciej, a teraz ich gospodarki to odczuwają. Paryż po raz pierwszy wyprzedził Heathrow i został największym lotniskiem w Europie. Jestem przekonany, że ponownie uczynimy Wielką Brytanię zwycięzcą. Przeprowadzenie testów na COVID dla odlatujących pasażerów i współpraca z naszymi sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych przyspieszy ożywienie gospodarcze i sprawi, że Wielka Brytania z powrotem wyprzedzi europejskich rywali – powiedział John Holland-Kaye, dyrektor generalny lotniska Heathrow.

Heathrow odnotował od początku br. stratę w wysokości 1,5 mld funtów (ok. 6,9 mld złotych), a liczba pasażerów w okresie od lipca do września spadła o 84 proc, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Obecnie prognozuje się, że liczba pasażerów w 2020 r. wyniesie 22,6 mln, oraz 37,1 mln w 2021 r. Jeszcze w czerwcu prognozowano, że będzie to odpowiednio 29,2 mln i 62,8 mln.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

gość_175dc 2020-10-29 15:09   
gość_175dc - Profil gość_175dc
Przegrać rywalizację z Francją to dla Brytyjczyków pocisk od bez mała 10 wieków :D
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy