Łódź chce utworzyć na lotnisku hub logistyczny

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
22 września 2020 14:54
12 komentarzy
Władze Łodzi chcą utworzyć na lotnisku hub logistyczny dla Europy Środkowej. - Nie wykluczamy całkowitej zmiany z lotniska pasażerskiego na hub logistyczny - zapowiada prezydent Łodzi.
Reklama
Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z wykorzystaniem naturalnych walorów lokalizacyjnych lotniska oraz intermodalności trzech gałęzi transportu – lotniczego, drogowego i kolejowego. W bliskości zachodniego końca pasa startowego (ok. 1,5 km w linii prostej) powstaje węzeł drogowy S14, stanowiący łącznik pomiędzy S8 a A1, a zatem tzw. zachodnia obwodnica Łodzi, domknięcie ringu drogowego wokół Łodzi. W odległości ok. 800 m. od zachodniego końca pasa startowego znajduje się stacja kolejowa Łódź – Lublinek, wzdłuż przebiegu linii kolejowej nr 14, łącznik kolejowy między Polską Centralną a zachodnią granicą kraju. Stacja jest aktualnie przebudowywana, a po zakończeniu budowy tunelu kolejowego między Łodzią Fabryczną a Łodzią Kaliską, ta magistrala kolejowa dodatkowo zyska na znaczeniu.

Trzeci naturalny element intermodalności to lotnisko, które już funkcjonuje w części jako lotnisko obsługujące cargo lotnicze, a po połączeniu tych trzech elementów, będzie unikatową w skali kraju lokalizacją dla logistyki. Ten element powiązany jest z rozwojem powierzchni magazynowanych wokół lotniska, które w tej chwili są istotnie ograniczone. Jak widać po przykładach Strykowa i Olechowa dogodny dostęp drogowy wpływa na lokalizację powierzchni magazynowych i produkcyjnych. S14 i węzeł przy lotnisku będą kolejnym bodźcem inwestycyjnym dla takiej działalności.

- Nowa strategia dla Łodzi, zachęca do szukania kreatywnych, niestandardowych rozwiązań we wszystkich aspektach funkcjonowania miasta. Dlatego chcemy utworzyć w Łodzi lotniczy Hub Logistyczny dla Europy Środkowej, nastawiony na wymianę handlową z Azją. Chcemy aby Lublinek stał się oknem na Europę dla naszych azjatyckich partnerów. Łódzkie lotnisko jest jednym z najlepiej położonych w Europie, a Podłączenie lotniska do sieci autostrad, i doprowadzenie do niego linii kolejowej, pozwolą zbudować wokół całą infrastrukturę związaną z transportem Cargo. To co do tej pory było kulą u nogi, może stać się kołem zamachowym dla całego nowego sektora usług, całej nowej branży w Łodzi. Hub logistyczny to kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, firm, osób zaangażowanych w obsługę wymiany handlowej nie tylko Polski, ale niemal całej Europy środkowej, z Chinami i innymi krajami. Rozważamy wszelkie scenariusze – także sprzedaż lotniska albo sprzedaż części udziałów. Nie wykluczamy również całkowitej zmiany z lotniska pasażerskiego na hub logistyczny. Dajemy sobie czas do końca roku na analizy – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

- Strategiczne znaczenie transportu intermodalnego zostało już kilka lat temu dostrzeżone przez naukowców z Masachusetts Institute of Technology, którzy wskazywali, że w niewielkiej odległości krzyżować się będą trzy rodzaje transportu – lotniczy, drogowy i kolejowy. Nasza praca w najbliższym czasie zmierzać będzie z jednej strony do zmierzenia potencjału logistycznego krzyżowania się szlaków handlowych, z drugiej strony połączenia tych elementów w jeden, spójny system – inwestycji prywatnych w magazyny i przestrzenie produkcyjne oraz inwestycji publicznych – w sam nowy kompleks cargo na lotnisku. Jak pokazały przykłady Gdańska i Krakowa przemyślany dostęp drogowy do lotniska jest nie tylko szansą dla rozwoju cargo, ale również przyczynia się do rozwoju transportu pasażerskiego - powiedziała dr Anna Midera, prezes portu lotniczego im. Wł. Reymonta.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ccf2a 2020-10-01 19:00   
gość_ccf2a - Profil gość_ccf2a
Ha, ha, ha... hub logistyczny teraz rozumiem będzie.
Z lotniskiem pasażerskim w jednym z największych miast w Polsce sobie zupełnie nie poradzili, więc z pewnością z hubem logistycznym sobie doskonale poradzą :)
gość_2c43c 2020-09-24 20:50   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
@gość_45dd0 jak się pakuje kasę w bezsensowne RDO czy CPK to jest OK? to lotnisko przynajmniej jest i super, że szuka się rozwiązań.
@gość_ccce9 jeszcze nie dotarlo, że CPK to jest przerost i formy i treści? ilu branżowych speców ma to powiedzieć?
gość_f5130 2020-09-23 18:53   
gość_f5130 - Profil gość_f5130
@ccce9: budowa szybkich kolei zajmie conajmniej 30 lat wiec zakladanie ze CPK zastapi WAW, WMI i LCJ jest marzeniem. Na najblizsze 20-30 lat obecna siec lotnisk wystarczy. Teren w Baranowie mozna zarezerwowac pod przyszle lotnisko, ale to w dalszej perspektywie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy