Pierwszy A320 od Avion Express wykonuje już rejsy dla LOT-u

14 stycznia 2020 11:53
13 komentarzy
Wczoraj na Lotnisku Chopina wylądował pierwszy z czterech airbusów A320 dla PLL LOT. Dziś samolot obsłużył już pierwszy rejs dla polskiego przewoźnika.
Reklama
Jak wynika z informacji "Rynku Lotniczego" rankiem 13 stycznia w stolicy Polski zameldował się airbus A320 (LY-VEI), który przyleciał z francuskiego Chateauroux. Samolot dziś obsłużył już lot LO 409 z Warszawy do Dusseldorfu i aktualnie wraca jako LO 410 na Lotnisko Chopina.

Maszyna jest pierwszą z czterech, pozyskanych przez narodowego przewoźnika w formule wet-lease. Leasing airbusów A320 ma pomóc polskiej linii w wypełnieniu luki flotowej spowodowanej uziemieniem boeingów 737 MAX. Podpisana między PLL LOT a największym operatorem ACMI samolotów wąskokadłubowych na świecie obowiązuje do końca maja br.


- Od kilku miesięcy rozmawialiśmy z LOT-em o potencjalnych możliwościach biznesowych i to bardzo dobrze, że rozmowy te się urzeczywistniły. LOT jest jednym z najbardziej doświadczonych i dynamicznie rozwijających się przewoźników na obecnym rynku. Będzie nam miło świadczyć usługi ACMI dla tego przewoźnika - mówił miesiąc temu Darius Kajokas, prezes zarządu Avion Express.

fot. wikimedia commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9a53e 2020-01-15 01:37   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
Kolejny rok z leasingowymi maszynami we flocie LOT'u. Prędzej czy później LOT powinien zastanowić się nad bardziej optymalnym rozwiązaniem, które zaowocuje mniejszymi stratami.

Jak powszechnie nam już wiadomo, firma Boeing z początkiem bieżącego miesiąca postanowiła całkowicie wstrzymać produkcję B737 Max. Oczywiście ma to tak bezpośrednie jak i pośrednie przełożenie na tak zwany łańcuch dostaw firmy Boeing. Jeden z głównych dostawców Boeing'a już zapowiedział zwolnienia grupowe - 2,800 pracownikόw na sam dobry/niefortunny poczᶏtek.

Mowa o firmie Spirit AeroSystems, która zajmuje się produkcją oraz dostawą kadłubów do samolotu B737 Max plus jeszcze paru innych części do rzeczonego samolotu. 86% dochodόw Spirit AeroSystems to Boeing, zaś 11% to Airbus. Airbus chce zwiększyć produkcję swojego modelu A320 z 60 sztuk miesięcznie aktualnie do 63 w przyszłym roku, ale na tym nie koniec. W planach jest nawet 100 sztuk miesięcznie.

Do momentu uziemienia B737 Max, Spirit AeroSystems produkował circa 50 kadłubów miesięcznie. OK, część z nich jest po zawieszeniu produkcji z pewnością przechowywana. Niektóre źródła podają nawet 200 sztuk, tak czy siak składowanie to też koszt dla Spirit AeroSystems. Nie trudno sobie zatem wyobrazić aby sam Spirit AeroSystems zwrócił się do Airbus'a (posiada fabrykę A320 na terenie USA) aby rozwinąć kooperację. Każde 5% produkcji oddanej Airbus'owi to około 3 kadłubów w przypadku Boeing'a w skali miesiąca. Wnioski są jednoznacze. A czas w tym momencie nie działa na korzyść LOT'u po podjęciu wielu błędnych decyzji.
gość_b8a3e 2020-01-14 22:03   
gość_b8a3e - Profil gość_b8a3e
Z obsługa estonska miałem okazje lecieć dwukrotnie, gdy Nordica wykonywała rejs Lotu. Obsługa była ok, co prawda skandynawski chłód dało się wyczuć, ale on wyglada tak samo w SASie, wiec tu bym się nie czepiał.
Natomiast co do załóg z Litwy, to potwierdzam, ze jest to tragedia. Na szczęście serwis pokładowy obsługuje personel Lotu, który asystuje tez Litwinom podczas boardingu, ale to nie zmienia faktu, ze załogi GetJet wyglądają bardzo niechlujnie, miny maja takie jakby w pracy byli za karę, zachowują się obcesowo i udają, ze nie rozumieją angielskiego. Ponieważ te obserwacje dotyczą całych załóg dwoch samolotów, to raczej są przykładem normy niż jednostkowym wybrykiem. Litwini na ogol nie lubią Polaków i to się daje na ich pokładach odczuć.
gość_b8a3e 2020-01-14 21:56   
gość_b8a3e - Profil gość_b8a3e
Polska jenzyka trudna język... Ale niestety, nie tylko na tym portalu to coraz częstsze. Choć i tak lepiej brzmi niż na przykład „nowy żel po goleniu od Nivea”. Wracamy do epoki Reja niestety.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy