Conviasa poleci z Caracas do... Damaszku

5 stycznia 2020 09:42
1 komentarz
Wenezuelskie linie lotnicze Conviasa ogłosiły bezpośrednie połączenie między Caracas a Damaszkiem. Inaugurację zaplanowano na 2 marca 2020 roku.
Reklama
Loty z Wenezueli do Syrii będą pierwszą od dłuższego czasu trasą długodystansową w siatce wenezuelskiego przewoźnika. Bez wątpienia zajmą też czołową lokatę na liście najbardziej... absurdalnych połączeń międzykontynentalnych tego roku. Bilety można już rezerwować na stronie przewoźnika, w obie strony kosztują niespełna 1660 USD. Trudno jednak ocenić ilu będzie chętnych do podróży między dwoma krajami. Otwarcie tego połączenia ma oczywiście wymiar polityczny, a nie ekonomiczny. Conviasa z resztą nie pierwszy raz będzie latała do Syrii. Linie przez pewien czas realizowały to połączenie już kilkanaście lat temu.

Rejsy do Damaszku będą wykonywane raz w tygodniu ponad 26-letnim airbusem A340-200. Maszyna w konfiguracji używanej przez Conviasę może zabrać na pokład 239 pasażerów w klasie ekonomicznej, nie ma w niej klasy biznes ani premium. Samolot był pierwotnie dostarczony do Air France, a zanim trafił do wenezuelskich linii latał także m.in. w Air Tahiti Nui i Air Europa. W ostatnich latach głównie jednak stał bezczynnie na lotnisku w Caracas. Kilka dni temu przewoźnik pochwalił się w mediach społecznościowych, że airbus został poddany niezbędnemu serwisowi technicznemu i jest już ponownie gotowy do wykonywania rozkładowych lotów.


Linie Conviasa powstały w 2004 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Hugo Cháveza, a nastąpiło to po ogłoszonym kilka lat wcześniej bankructwie poprzedniego przewoźnika państwowego Viasa. W swojej działalności Conviasa była kilkukrotnie zmuszana do czasowego zawieszania operacji ze względów finansowych lub z uwagi na problemy związane z bezpieczeństwem oraz brakiem załóg. Przewoźnik w 2012 roku trafił też na czarną listę linii mających zakaz lądowania w krajach UE.

W przeszłości Conviasa oferowała loty między Caracas i Madrytem, które najpierw realizowała własnym samolotem, a następnie maszynami wynajętymi od hiszpańskiej linii Wamos Air. W związku z głębokim kryzysem politycznym i ekonomicznym w Wenezueli przewoźnik w latach 2017-2019 nie obsługiwał żadnych połączeń międzynarodowych. Na trasy te Conviasa stopniowo zaczęła powracać dopiero w ubiegłym roku. Aktualnie obsługuje kilkanaście połączeń krajowych oraz loty z Wenezueli na Arubę, Dominikanę i Kubę oraz do Brazylii, Boliwii, Ekwadoru, Meksyku, Nikaragui i Panamy. We flocie linii znajduje się 16 embraerów 190, jeden boeing 737-200 i wspomniany airbus A340-200.

Fot. Conviasa, A. Pigeard (okładka).
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_8c49b 2020-01-05 18:56   
gość_8c49b - Profil gość_8c49b
Tak czy siak, bilet w jedną stronę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy