Wizz Air tworzy nową linię lotniczą w Abu Zabi
Wizz Air Holdings PLC poinformował dziś (12.12) o osiągnięciu porozumienia w sprawie uruchomienia nowej linii lotniczej we współpracy z Abu Dhabi Development Holding Company PJSC z siedzibą w stolicy ZEA - Abu Zabi.
Reklama
Planuje się, że spółka zależna nazwana Wizz Air Abu Dhabi zostanie utworzona w ramach joint-venture między Wizz Airem a jego partnerem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a rozpoczęcie jej działalności operacyjnej ma nastąpić w drugiej połowie 2020 roku. To mało konkretny termin, ale start Wizz Air Abu Dhabi jest uzależniony m.in. od wejścia w życie umów podpisanych z ADDH, uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń i zgód, a także od otrzymania certyfikatu przewoźnika lotniczego przez nową linię lotniczą, która musi spełnić wszystkie wymogi regulacyjne UAE General Civil Aviation Authority.

Zarząd Wizz Aira przekazał również, że uruchamiając swoją pierwszą linię poza Europą zamierza otwierać początkowo nowe trasy na rynki, na których Wizz Air prowadzi już intensywną działalność, a mianowicie do Europy Środkowo-Wschodniej oraz Europy Zachodniej, natomiast w dłuższej perspektywie czasowej zamierza również wkroczyć szerzej na Bliski Wschód, a także do Afryki i na Subkontynent Indyjski. Wszystko wskazuje zatem na to, że pogłoski o uruchomieniu przez Wizz Aira połączeń do Indii prędzej czy później się ziszczą, co więcej, warto pamiętać, że określenie "Subkontynentu Indyjskiego" odnosi się nie tylko do drugiego największego kraju na świecie pod względem liczby ludności, ale także do jego państw ościennych.
- Jesteśmy dumni, że nasza pierwsza linia lotnicza założona poza Europą znajduje swoją siedzibę w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki głębokiej wiedzy naszego partnera ADDH na temat lokalnego rynku i wsparcia w nowym otoczeniu, które dla Wizz jest nieocenione, mamy nadzieję na pomyślny rozwój naszej nowej taniej linii lotniczej - powiedział Jozsef Varadi, dyrektor generalny Wizz Air Holdings.

Na chwilę obecną wiadomo również, że powołana spółka-córka będzie dysponowała airbusami A321neo (nie wiadomo czy również A321XLR). Zarząd Wizz Aira zakłada, że do 2030 roku, jej flota będzie liczyć 50 maszyn, a roczne przewozy sięgną 20 milionów pasażerów.