Wizz Air dostał zielone światło na zakup A321XLR

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
04 listopada 2019 08:00
Akcjonariusze Wizz Aira wyrazili zgodę na zakup 20 airbusów A321XLR. Decyzja zapadła na walnym zgromadzeniu w Genewie zatwierdza realizację zamówienia ogłoszonego podczas tegorocznego Paris Air Show.
Reklama

Dostawy rozpoczną się w 2023 r., kiedy to przewoźnik odbierze trzy samoloty i potrwają przez trzy lata.

- A321XLR jest najbardziej ekonomicznym samolotem tego typu i dzięki zwiększonemu zasięgowi stanowi znaczącą szansę dla Wizz Air na dalszą rozbudowę sieci i połączenie nowych miejsc na mapie Wizz Air, które są obecnie poza zasięgiem. Ekonomika samolotu Airbus A321XLR zwiększy naszą przewagę konkurencyjną w zakresie stymulowania popytu na podróże lotnicze w Europie Środkowej i Wschodniej oraz poza nią, przy jednoczesnym zminimalizowaniu naszego wpływu na środowisko naturalne. Rodzina samolotów A320neo to samoloty zmieniające zasady gry, które poprawiają model biznesowych tanich lotów Wizz Air oraz niekwestionowaną pozycję lidera kosztowego w Europie - powiedział József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air.

Węgierski przewoźnik oczekuje na dostawę aż 276 samolotów do 2026 r. Liczba samolotów zamówionych przez Wizz Aira jest najwyższa spośród wszystkich linii na kontynencie europejskim.


Przypomnijmy, że airbus A321XLR będzie w stanie pokonać na jednym tankowaniu 8,5 tys. km. To oznacza, że może obsługiwać bezpośrednie rejsy z polskich portów w centralne i wschodnie partie USA, jak również do Kanady (zachodnie i wschodnie wybrzeże), niemal całej Afryki oraz Azji.

Jak wcześniej informowaliśmy, Wizz Air planuje skoncentrować się na ekspansji na wschód za pomocą swoich A321XLR i przygląda się bezpośrednim trasom z Londynu do Dubaju i z Europy Środkowej do Indii.

A321XLR dysponowałyby wystarczającym zasięgiem aby dolecieć z Londynu do Dubaju, a także do większości miast w Indiach (m.in. Delhi i Mumbaju). Z kolei z Budapesztu i lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej przewoźnik mógłby polecieć do wszystkich miast w Indiach, a nawet na Sri Lankę i Malediwy.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama