Pierwsze międzynarodowe loty do i z Daxing

28 października 2019 09:00
W niedzielę (27.10) miały miejsce pierwsze międzynarodowe loty odbywające się z i do pekińskiego lotniska Daxing. Ten największy na świecie port lotniczy został otwarty we wrześniu i wciąż jest w fazie uruchamiania swojej działalności.
Reklama
Niedziela była dla Daxing ważnym dniem w historii. To właśnie wczoraj z nowego chińskiego lotniska wystartował pierwszy samolot odbywający z niego lot na trasie międzynarodowej. W przestworza wzbiła się maszyna linii Air China, która poleciała z Daxing do Bangkoku. Jest to podwójnie ciekawe wydarzenie, ponieważ ten przewoźnik będzie z największego światowego lotniska obsługiwał zdecydowanie mniej połączeń niż konkurencyjne China Southern Airlines i China Eastern Airlines.

Od otwarcia lotniska Daxing pod koniec września tego roku i lądowania na nim pierwszego samolotu w locie komercyjnym minął ponad miesiąc, ale jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ od momentu przecięcia wstęgi trzeba było wykonać jeszcze dużo organizacyjnej pracy, aby port mógł w pełni podjąć obsługę najbardziej wymagających połączeń i pasażerów.

Również wczoraj odbyło się w porcie Daxing pierwsze lądowanie samolotu w międzynarodowym locie rozkładowym. Na kartach historii zapisały się tym wydarzeniem linie British Airways, które jednocześnie stały się pierwszym zagranicznym przewoźnikiem, który wykonał lot do Daxing. Boeingi 777-300 będą teraz kursowały z londyńskiego Heathrow do Daxing codziennie i zaoferują pasażerom podróż w jednej z czterech klas (pierwszej, biznesowej Club World, ekonomicznej premium World Traveler Plus i ekonomicznej World Traveler).


Pekińskie lotnisko Daxing to obecnie największy jednobryłowy terminal na świecie, a zarazem prawdziwy cud inżynierii. Budynek terminala oferuje liczne innowacje mające na celu maksymalne wykorzystanie naturalnego światła i ograniczenie zużycia energii. Obiekt jest zasilany z fotowoltaicznych paneli słonecznych i ma scentralizowany system grzewczy z odzyskiem ciepła wspieranym przez gruntową pompę ciepła. Lotnisko posiada również najnowocześniejszy system zbierania i odprowadzania wody deszczowej połączony z pobliskimi mokradłami, jeziorami i strumieniami, aby zapobiegać powodziom i przeciwdziałać wpływowi takiej wyspy ciepła jak port lotniczy na lokalny mikroklimat.
Wszyscy pasażerowie przybywający do Pekinu Daxing będą mogli doświadczyć szeregu innowacji podczas poruszania się przez budynek terminala, w tym sprawdzić działanie systemów rozpoznawania twarzy i samoobsługowych bramek biometrycznych pomagających w zapewnianiu bezpieczeństwa, samoobsługowych punktów odprawy i automatów do nadawania bagażu. Dzięki ofercie lotniska możliwe będzie odbycie podróży bez żadnych papierowych dokumentów, a także śledzenie bagażu w czasie rzeczywistym.


Daxing reprezentuje szersze zaangażowanie Chin w zdobycie pozycji kluczowego gracza w międzynarodowych podróżach lotniczych. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na międzynarodowe połączenia biznesowe i rozwijającej się gospodarce Daxing będzie dla Pekinu bardzo ważny w nadchodzących latach.

Lotnisko o powierzchni 700 000 m² zostało zaprojektowane we współpracy z brytyjską firmą architektoniczną Zaha Hadid Architekci.

fot. mat. prasowe, British Airways
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy