×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Największy port lotniczy świata - chińskie Daxing w końcowej fazie budowy


Chiny, które planują do 2022 roku stać się największym rynkiem przewozów lotniczych na świecie, odbierając ten tytuł Stanom Zjednoczonym, otrzymają niebawem największy port lotniczy świata. Pekińskie lotnisko Daxing ma zostać otwarte we wrześniu tego roku.Budowa portu lotniczego w Daxing pod Pekinem to przedsięwzięcie, o którym głośno jest niemal od dekady. Pierwsze konkursy na koncepcję architektoniczną miały miejsce już w 2011 roku, ale plany dotyczące zarówno wielkości jak i daty uruchomienia portu kilkakrotnie zmieniano. Ostatecznie lotnisko jest już w końcowej fazie budowy i ma zostać oddane do użytku we wrześniu 2019 roku. To doskonały moment, ponieważ Pekin i całe Chiny są w ogromnej potrzebie zwiększenia przepustowości pasażerskiej. Pekin dlatego, że lotnisko Beijing Capital pęka już w szwach będąc drugim najbardziej zatłoczonym portem lotniczym świata po lotnisku Hartsfield-Jackson w Atlancie i obsługując w trzech terminalach niemal 100 mln. pasażerów rocznie. Całe Chiny z innego powodu - Państwo Środka w swoich dążeniach do bycia światową potęgą gospodarczą chce też przejąć od USA prym jeśli chodzi o rynek lotniczy. Chińczycy zapowiadają, że stanie się to do 2022 roku, a chcąc dotrzymać raz danego słowa nie słabną w swoich poczynaniach i energicznie pracują nad uruchomieniem portu w Daxing. Rządowy plan zakłada do 2020 roku wybudowanie i rozbudowę w sumie 74 lotnisk w całym kraju, co ma zaowocować zwiększeniem przepustowości do niesamowitej liczby 720 mln. pasażerów obsługiwanych rocznie w Chinach.


Spośród wszystkich projektów realizowanych w ramach rządowego planu żaden nie przykuwa tyle uwagi co megalotnisko w Daxing zaprojektowane przez brytyjską architekt irackiego pochodzenia, Zahę Hadid i jej chińskich partnerów. Hadid jest przedstawicielką trendu w architekturze zwanego dekonstruktywizmem, który cechuje się krzywoliniowymi kształtami oraz między innymi niecodziennymi elewacjami. Opisuje się go często jako opanowany chaos. Choć mi osobiście projekt lotniska w Daxing nie kojarzy się z chaosem, to zaproponowane przez Hadid kształty z pewnością wpisują się w ramy dekonstrukcji i dają charakterystyczne dla tego stylu stymulujące poczucie kontroli nad przenikającymi się płynnymi formami. Nie bez kozery główna bryła budowanego portu została ochrzczona przez chińskie media mianem rozgwiazdy. Terminal lotniska w Daxing już w pierwszej fazie będzie miał powierzchnię 700 tys. mkw. odpowiadającą niemal stu boiskom piłkarskim. Do tego dojdzie dworzec komunikacyjny o powierzchni kolejnych 80 tys. mkw., który posłuży do skomunikowania lotniska drogą lądową. Całość ma być wyjątkowo użyteczna i praktyczna. Terminal będzie posiadał sześć regularnie rozłożonych pirsów, które zapewnią płynny ruch zarówno samolotów na płycie manewrowej jak i podróżnych wewnątrz budynku. Doświetlenie przestrzeni w terminalu mają zapewnić liczne przeszklenia w częściach dachowych.


W pierwszej fazie, tuż po otwarciu pojemność lotniska ma wynieść 72 mln. pasażerów i 2 mln. tony frachtu rocznie. Taki stan rzeczy będzie utrzymany do 2025 roku, kiedy to zaplanowane jest ukończenie rozbudowy portu z czterech do siedmiu dróg startowych. Zwiększenie ilości pasów niemal dwa razy ma pozwolić na osiągnięcie przepustowości na niesamowitym poziomie 100 mln. pasażerów i 4 mln. ton frachtu rocznie. Wartość całej inwestycji, która rozpoczęła się w 2014 roku, jest szacowana na 11,5 mld. dolarów amerykańskich, a przy budowie lotniska pracuje obecnie aż 40 tys. osób. Część finansowania pochodzi od linii China Eastern i China Southern. Ta pierwsza zamierza w Daxing zbazować nawet 200 maszyn.

Władze powstającego lotniska zapewniają, że jedną z największych potrzeb pasażerów jest zmniejszenie dystansu, który muszą przebyć na piechotę udając się do odpowiedniego gate'u. Duża odległość do pokonania pieszo jest ponoć najczęściej wskazywaną przez podróżnych wadą nowoczesnych dużych lotnisk. W Daxing padła obietnica zapewnienia maksymalnie 600-metrowej trasy z punktu kontroli bezpieczeństwa do najbardziej oddalonych gate'ów. Kolejną kwestią, która niepokoi pasażerów jest zawsze droga na lotnisko. W przypadku Daxing obawy te mogą być uzasadnione ponieważ zlokalizowane jest ono aż 50 km od centrum wiecznie zakorkowanego Pekinu, a odległość od położonych w północnej części miasta dzielnic biznesowych jest jeszcze większa. Ponownie uspokajają zarządcy lotniska, którzy zwracają uwagę, że nie budują jedynie portu lotniczego, a zintegrowany port komunikacyjny, który obsłuży również kolej dużych prędkości, koleje inter-city, a także ekspresowy pociąg z centrum Pekinu.


Żadna inwestycja tej skali nie może ustrzec się również krytyki już na etapie budowy. Z Daxing jest podobnie, ponieważ pojawiają się głosy, że tak gigantyczne lotnisko wcale nie poprawi punktualności operacji lotniczych w Pekinie, który już teraz znajduje się blisko końca światowego rankingu terminowości. Wciąż nie wiadomo też jak zostanie ostatecznie ukształtowana przestrzeń powietrzna wokół nowego lotniska. W Chinach większość przestrzeni powietrznej kontrolowana jest przez wojsko i pod znakiem zapytania stoi to na jak duże ustępstwa zgodzi się armia, aby zapewnić samolotom pasażerskim odpowiednio dużo miejsca. Pomimo to, władze lotniska Daxing wskazują, że projekt wielokierunkowych dróg startowych pozwoli osiągać bardzo dobrą efektywność jeśli chodzi o ilość operacji lotniczych.

fot. Zaha Hadid Architects (www.zaha-hadid.com)gość_8daef - Profil
gość_8daef
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie