Fiji Airways skarży się na australijską konkurencję

29 października 2019 09:25
- Narodowy przewoźnik lotniczy Republiki Fidżi pada ofiarą nieuczciwej konkrecji ze strony Qantas Airways – donosi sam prezes linii. Co ciekawe, australijski przewoźnik jest właścicielem niemal połowy Fiji Airways.
Reklama
Qantas posiada udziały w Fiji Airways od wczesnych lar 80. XX w., podczas gdy w 1998 r. jego udział wzrósł do 46 proc. Rząd Fidżi jest właścicielem 52 proc. swojego narodowego przewoźnika, a pozostała jego część znajduje się w rękach mniejszych inwestorów.

Qantas jest naszym partnerem biznesowym, ale także ogromnym konkurentem. Czujemy się jak na boisku piłkarskim, gdzie jesteśmy z góry na przegranej pozycji. Strona australijska zawsze wykorzystuje swój ogromny potencjał i rynek który obsługuje, a my uważamy, że to nie fair – powiedział w wywiadzie dla Fiji Sun Business Andre Viljoen, prezes i dyrektor zarządzający Fiji Airways.


Wiele połączeń realizowanych przez Fiji Airways oraz Qantas objęte jest wzajemnym porozumieniem code-share. Mniejszy z przewoźników zarzuca stronie australijskiej nierówny i niesprawiedliwy podział kosztów i zysków oraz „wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na każdym polu”. Linia z Fidżi zarzuca Qantas, że usiłuje on „kanibalizować” loty partnera, zamiast budować uczciwy rynek.

Zauważyliśmy także bardzo dosadny, powodujący eskalację konfliktu język, płynący ze strony Qantas Airways – dodaje Viljoen.

Nie jest to pierwszy raz kiedy przewoźnik zarzuca Australijczykom nieczystą grę. Pierwszy zgrzyt pojawił się, gdy Jetstar Airways, budżetowy przewoźnik będący w całości własnością Qantas, rozpoczął loty pomiędzy Sydney a Fidżi. Kolejny raz konflikt zaostrzył się po wznowieniu lotów na Fidżi przez same linie Qantas.


Obecnie australijska linia planuje zwiększenie swojej obecności w porcie lotniczym Nadi–International i wykonywanie codziennych lotów z Sydney, co zdaniem Fiji Airways naruszy umowę o współpracy w ramach code-share. W odpowiedzi Qantas zapewnia, że codzienne loty uruchomione zostaną tylko na czas wzmożonego ruchu w okolicach Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, co nie łamie postanowień umowy.

Fiji Airways rozpoczęły operacje w 1951 r., działając pod nazwą Air Pacific do 2013 r. Ich główną bazą operacyjną jest port lotniczy Nadi–International, jednak oferują także loty z lotniska Nausori, obsługującego znajdującą się na wschodzie Fidżi stolicę kraju – Suva. Przewoźnik oferuje bezpośrednie loty do 23 miejsc w regionie Oceanu Spokojnego. Od 5 grudnia 2018 r. jest także członkiem lotniczego sojuszu OneWorld, oferując łączone loty code-share z 17 przewoźnikami, w tym z Finnair.

Szerokokadłubowa flota narodowych linii Fidżi składa się z 6 airbusów A330 w wersjach -200 oraz -300. Krótsze loty obsługuje 6 boeingów 737. Linie oczekują na dostawę dwóch A350-900 oraz trzech 737 MAX 8.

Fot.: materiały prasowa, Qantas
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy