Konferencja IATA GAPS 2019 w Warszawie - dzień 2

16 października 2019 14:57
W drugim dniu konferencji IATA w Warszawie prezentacje i panele dyskusyjne zostały podzielone na trzy ścieżki tematyczne: podróż bez barier, transformacje w portach lotniczych oraz świat interaktywnych danych.
Reklama
Jednym z omawianych ułatwień przemieszczania się podróżnych przez bariery istniejące na lotniskach była biometria. Uczestnicy konferencji bardzo wiele czasu poświęcili technikom rozpoznawania twarzy, które mają skrócić czas kontroli paszportowej i odprawy. Na jednym z pokazywanych filmów kontrola graniczna przy wjeździe do USA trwała zaledwie kilka sekund. Tak krótki czas sprawdzania pasażera jest zasługą używania przez agentów imigracyjnych specjalnych kamer do rozpoznawania twarzy.

Paneliści w trakcie dyskusji podkreślali, że sama identyfikacja pasażera nie stanowi większego problemu. Kłopoty zaczynają się, gdy trzeba sprawdzić dokumenty podróży, czyli np. ważność wizy lub paszportu. Zdaniem przedstawiciela służb granicznych Wielkiej Brytanii stemplowanie paszportów i wydawanie papierowych wiz jest, w XXI wieku, przeżytkiem. Niestety, choć ponad 70 proc. pasażerów chce korzystać z dobrodziejstw zautomatyzowanej biometrii, to wprowadzenie jej do szerokiego stosowania zależy nie tylko od linii lotniczych, ale przede wszystkim od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państw. Muszą one mieć pewność, że dane przekazane w formie elektronicznej są ścisłe. Z tego względu podróż bez papierowego paszportu szybko się nie zmaterializuje.


Biometria nie jest jednak wolna od zagrożeń. Obawa przed utratą prywatności pasażerów jest podstawowym z nich. Twórcy systemów biometrycznych w lotnictwie z całą stanowczością podkreślają, że ich rozwiązania mają tylko ułatwić proces podróżowania i nie mogą być wykorzystywane do zadań nadzoru policyjnego. Cześć panelistów twierdziła, że zbierane dane takie, jak skan twarzy, są przechowywane tylko do momentu wejścia pasażera na pokład. Inni jednak podkreślali, że za zgodą podróżnych, chcą przechowywać dane dłużej, tak aby można wykorzystywać je przy następnych lotach.

W dwóch pozostałych ścieżkach tematycznych omawiano konieczność transformacji portów lotniczych oraz sposoby wykorzystywania wielu dostępnych danych. Zmiany technologiczne i oczekiwany dramatyczny wzrost ruchu pasażerskiego w nadchodzących latach spowoduje poważne zmiany w procedurach i planowaniu portów lotniczych. Coraz większa liczba dostępnych danych, która obecnie jest często wyzwaniem, już w niedalekiej przyszłości może okazać się wielką pomocą w przekształcaniu lotniczej infrastruktury.
Global Airport & Passenger Symposium (GAPS) jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez IATA. Wcześniej to branżowe spotkanie było częścią World Passenger Symposium, które już się jednak nie odbywa. Konferencje GAPS koncentrują się na trendach rozwojowych i innowacyjnych w portach lotniczych oraz doświadczeniach pasażera lotniczego w podróży. W 2019 r. IATA GAPS, która zawitała do Warszawy odbywa się w hotelu Hilton i trwa od 15 do 17 października br., a jej tematem przewodnim jest kwestia budowy narzędzi i infrastruktury przyszłości zdolnych do sprostania wzrastającemu ruchowi lotniczemu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy