Czy Ryanair zawyża swoja punktualność?

22 sierpnia 2019 09:30
6 komentarzy
Statystyki punktualności podawane przez Ryanaira nie pokrywają się z danymi dostarczanymi przez firmę VariFlight. Wyniki irlandzkiego przewoźnika według wyliczeń niezależnych dostawców są niższe niż te publikowane przez linię.
Reklama
Ryanair na specjalnej podstronie dotyczącej punktualności publikował swoje wyniki od 2010 r., twierdząc, że jest najbardziej punktualną linią w Europie. Podkreślał także wielokrotnie, że był bardziej punktualny od swojego konkurenta, linii easyJet. Irlandzki przewoźnik skończył podawać dane miesięczne w kwietniu 2018 r., ale na koniec roku - podał wynik całoroczny.

Ryanair przekonuje, że jego punktualność w całym 2018 r. wyniosła 88 proc., natomiast easyJeta - 77 proc. Irlandzki przewoźnik kalkuluje swój współczynnik badając punktualność przylotów, mierzoną 15-minutowym opóźnieniem rejsu w porównaniu z deklarowanym czasem. W raportach punktualności Pasazer.com, badamy punktualność wylotów, mierzoną 30-minutowym opóźnieniem rejsu w porównaniu z deklarowanym czasem. Ten sposób mierzenia opóźnienia przyjmowany jest jako globalny standard w branży lotniczej, choć Ryanair go nie praktykuje.

Na podstawie danych dostarczanymi przez VariFlight sprawdziliśmy czy wyniki podawane przez Ryanaira są zgodne z rzeczywistością. Obliczyliśmy współczynnik punktualności korzystając z dwóch metod - tej irlandzkiego przewoźnika oraz tej praktykowanej przez Pasazer.com.

W 2018 r. punktualność linii Ryanair wyniosła 74 proc. (wg metody linii) oraz 69,7 proc. (wg metody Pasazer.com), była zatem niższa o odpowiednio 14 p.p. lub 18,3 p.p. Co więcej przewoźnik wcześniej podawał, że jego punktualność była o 2 p.p. niższa. Dla porównania średnia branżowa w 2018 r. wyniosła 75,20 proc.

Ryanair podkreślał, że jego wyniki były lepsze od easyJeta, ale według danych VariFlight to również nie jest prawdą. Brytyjska linia wykonała punktualnie 75,71 proc. rejsów (wg metody Ryanaira) lub 72,48 proc. (wg metody Pasazer.com). Zatem jej wyniki były nieco lepsze od konkurenta.

Rozbieżności dotyczą także poszczególnych miesięcy. Dane te przedstawiamy poniżej:
  • styczeń 2018 r. - podawane przez Ryanaira: 87 proc. , wyliczone wg metody linii: 82,48 proc. , wyliczone wg metody Pasazer.com: 80,11 proc.
  • luty 2018 r. - podawane przez Ryanaira: 86 proc. , wyliczone wg metody linii: 81,73 proc. , wyliczone wg metody Pasazer.com: 77,37 proc.
  • marzec 2018 r. - podawane przez Ryanaira: 84 proc. , wyliczone wg metody linii: 75,34 proc. , wyliczone wg metody Pasazer.com: 73,03 proc.
  • kwiecień 2018 r. - podawane przez Ryanaira: 82 proc. , wyliczone wg metody linii: 77,58 proc. , wyliczone wg metody Pasazer.com: 73,95 proc.

W powyższych miesiącach Ryanair podawał, że był najpunktualniejszą linią w Europie. Dla porównania easyJet zanotował od stycznia do kwietnia br. punktualność na poziomie (kolejno) 87,47 proc., 82,96 proc., 77,25 proc. i 81,4 proc. Zatem we wszystkich miesiącach brytyjski przewoźnik był punktualniejszy od irlandzkiego.

Od kwietnia 2018 r. Ryanair nie publikuje miesięcznych wyników punktualności. Zatem być może przewoźnik postanowił nie dzielić się danymi, które dowodzą, że rzeczywiście jest najbardziej punktualną linią w Europie i nie uaktualnia informacji na swojej stronie internetowej (oczywiście nieumyślnie). Jednak to by oznaczało, że ich wewnętrzne statystyki są sprzeczne z danymi niezależnych dostawców, w tym tych od renomowanej firmy jaką jest VariFlight.

Ryanair może także wprowadzać pasażerów w błąd, twierdząc, że nadal jest najbardziej punktualnym przewoźnikiem na kontynencie, w oparciu o nieaktualne dane. Istnieje także niewielka możliwość, że z jakiegoś powodu statystyki Ryanaira w VariFlight są niedokładne. Faktycznie pomiędzy danymi dostarczanymi przez różnych dostawców występują śladowe rozbieżności, a skala różnic w przypadku Ryanaira jest większa. Potencjalnie świadczy to o tym, że Ryanair sztucznie zawyżał swoje wyniki.

Irlandzki przewoźnik już wcześniej reklamował się na podstawie nie do końca prawdziwych faktów. Linia twierdzi, że jest najbardziej ekologiczną i najczystszą linią lotniczą w Europie, ale raport unijnej grupy Transport & Environment wykazał, że irlandzki przewoźnik był jedyną linią lotniczą, która znalazła się na liście największych producentów zanieczyszczeń w Europie. W tym samym zestawieniu na pierwszym miejscu znalazła się kopalnia i elektrownia w Bełchatowie.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cf95f 2019-08-25 13:13   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
poprzedni komentarz się nie pojawił bo? zarzucił braki w próbkowaniu czy metodologii? nie po raz pierwszy i nie tylko Ryanowi się coś zarzuca nie mają danych pewnych, bo skąd? na bazie FR24 czy może badający zna wszystkie MVT? poza tym jakie znaczenie ma opóźniony odlot jeśli przylot jest o czasie, bo samolot nadgonił lub dostał skrót lub zawyżono nieznacznie - wszyscy tak robią - swoje rozkłady?
gość_13dd6 2019-08-23 00:08   
gość_13dd6 - Profil gość_13dd6
gość_5e3b2: Nie tylko LOT tak robi, ale jest to powszechna praktyka wielu przewoźników, np. amerykańskich. W różnych godzinach dnia zatłoczenie lotniska i przestrzeni powietrznej jest różne, stąd dostosowuje się godziny operacji
gość_5e3b2 2019-08-22 22:43   
gość_5e3b2 - Profil gość_5e3b2
gość_b854e: w taki sposób układali rozkład swoich połączeń krajowych z Warszawa. Rozkładowy czas przelotu był ustawiony na 60 minut, dzięki temu jeśli samolot do Wrocławia lub Gdańska przylatywał z opóźnieniem, to bardzo łatwo je nadrabiał i później z WRO/GDN leciał już punktualnie. Inna sprawa, ze wszystkie linie lotnicze uprawiają kombinacje z czasami przelotów, które w rozkładzie nijak maja się do realiów. Żadne połączenie lotnicze nie jest robione „na styk”, to nie kolej. Pierwszym z brzegu przykładem są połączenia krajowe Lotu, które na tych samych trasach, obsługiwane tymi samymi samolotami, w jednym rozkładzie zajmują 55 minut, w innym godzinę, a w jeszcze innym 1:05. Zupełnie jakby ziemia raz się rozciągała, a raz kurczyła.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy