TATA Group zainteresowana flotą Jet Airways

8 lipca 2019 08:15
Indyjski konglomerat przemysłowy TATA Group, działający obecnie w ponad 100 krajach, planuje złożenie oferty na zakup wybranych aktywów linii Jet Airways. Przewoźnik znajduje się w trakcie postępowania likwidacyjnego prowadzonego przez indyjski Państwowy Trybunał Prawa Spółek (NCLT).
Reklama
Przedstawiciele konglomeratu stwierdzili, że nie dostrzegają żadnej wartości w przejęciu Jet Airways jako linii lotniczej, ale niektóre aktywa przewoźnika-bankruta są dla niego już znacznie bardziej interesujące.

- Gdy pojawiły się pierwsze informacje o upadłości Jet Airways byliśmy niechętni. Teraz, gdy sprawa jest już jednak w NCLT, można spojrzeć przyszłościowo na zawartość floty przewoźnika i znaleźć dla niej zastosowanie, aby wspierać szybki rozwój naszej działalności - mieli skomentować sprawę przedstawiciele TATA.

Tata Group jest właścicielem 51 proc. udziałów w dwóch indyjskich liniach lotniczych - niskokosztowej AirAsia India (do spółki z AirAsia Group) i Vistara (wraz z Singapore Airlines Group). Ta druga linia lotnicza dodała do swojej floty już pięć pochodzących z Jet Airways boeingów 737-800 (z szóstym, który niebawem również zostanie do niej wcielony). Przed tym rozszerzeniem flota Vistary składała się z trzynastu A320 i dziesięciu A320-200neo.


- Ponieważ popyt na przewozy lotnicze wyraźnie pozostaje niezaspokojony, Vistara, podobnie jak inne linie lotnicze, stara się wprowadzić do swojej floty więcej samolotów. Zdobycie boeingów Jet Airways sprawia, że ​​nasza flota złożona wcześniej z A320 jest asymetryczna, ale przynajmniej tymczasowo będzie w stanie zapewnić nam możliwość wykorzystania sytuacji rynkowej do poszerzenia oferty - powiedział Bhaskar Bhat, prezes linii Vistara.

Linie AirAsia India, których flota składa się z dwudziestu jeden egzemplarzy airbusów A320-200, oświadczyła z kolei, że korzyści z pozyskania byłych boeingów 737 Jet Airways nie będą na tyle duże, aby przewyższyć koszty tak poważnej dywersyfikacji floty. Zakupami mienia posiadanego przez Jet Airways zainteresowane są również linie Etihad Airways i Qatar Airways, donosi o tym International Business Times.

Jet Airways posiada obecnie tylko pięć samolotów - dwa A330-200, dwa B737-800 i jeden B737-900. Kolejne siedemdziesiąt dwie maszyny, od turbośmigłowych ATR72-500 do B777-300(ER), wcześniej obsługiwane przez Jet Airways, są obecnie przechowywane na ziemi i nie posiadają nowego operatora. Pula ta obejmuje także pięć B737 MAX 8 dostarczonych do indyjskiego przewoźnika przed uziemieniem typu w wyniku katastrof maszyn Lion Air oraz Ethiopian Airlines.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy