Air Austral: uziemienie dreamlinera po przeglądzie silników Trent 1000

5 czerwca 2019 09:39
1 komentarz
Francuska linia lotnicza Air Austral podjęła decyzję o mogącym potrwać co najmniej dwa miesiące uziemieniu jednego z dwóch boeingów 787-8 (rej. F-OLRC). Jest to wynik rutynowego przeglądu silników Rolls-Royce Trent 100, który odbył się w poniedziałek (3.06).
Reklama
W wyniku uziemienia jednego z dwóch posiadanych dreamlinerów, przewoźnik z bazą w La Reunion stanął przed wyzwaniem znalezienia rozwiązania dla problemu z zapewnieniem realizacji rozkładu w okresie letniego szczytu. Inspekcja silników, po której zdecydowano o uziemieniu samolotu była częścią większego programu szczegółowych comiesięcznych kontroli poziomu zużycia łopatek zespołu turbin i sprężarek w silnikach Trent 1000. W ramach tej kampanii przeglądów dokonują wszyscy operatorzy samolotów wyposażonych w te silniki Rolls-Royce'a. Program trwa odkąd problem przedwczesnego zużycia zidentyfikowano w ubiegłym roku. O trudnościach w eksploatacji Trentów 1000 pisaliśmy ostatnio w kwietniu. Warto przypomnieć też jak duże problemy wygenerowały te silniki dla naszego krajowego PLL LOT.

- Kontrola silników przy pomocy boroskopu wykazała przedwczesne i nieplanowane zużycie zainstalowanych w nich łopatek. Były one już wcześniej monitorowane, ponieważ przeglądy trwają od zeszłego roku i są regularnie przeprowadzane we wszystkich silnikach Rolls-Royce Trent 1000 - oświadczyły linie Air Austral we wtorek, 4 czerwca.


Przewoźnik, obsługujący głównie trasy z wysp położonych na Oceanie Indyjskim do Francji, a także trasy regionalne, już w ubiegłym roku zmagał się z poważnymi problemami w związku z uziemieniem niektórych samolotów. Od tamtej pory we współpracy z Rolls-Roycem oraz podwykonawcą dbającym o tzw. CAMO (Continuing Airworthiness Management Organization - organizacja dbająca o ciągłą zdatność do lotu) Air Austral wprowadził profilaktyczny program monitorowania i minimalizowania ryzyka zużycia tych podzespołów. Pomimo dobrych wyników badań przeprowadzanych do tej pory, przewoźnik przyznawał już wcześniej, że przygotowuje się na ewentualność uziemienia boeingów 787 w dłuższej perspektywie.

- Nieoczekiwany negatywny wynik kontroli przeprowadzonych w poniedziałek jest bardzo niekorzystny dla naszej linii, ponieważ skutkuje natychmiastowym uziemieniem dreamlinera o rejestracji F-OLRC przez na okres co najmniej dwóch miesięcy - powiedział Air Austral w oficjalnym oświadczeniu.


Przewoźnik zapowiedział zintensyfikowanie działań w kierunku zapewnienia swoim pasażerom realizacji zaplanowanych połączeń. Rok temu, gdy konieczne było uziemienie drugiego dreamlinera Air Austral, maszyny o rejestracji F-OLRB, linia wyleasingowała od portugalskiego Hi Fly w formule wet-lease airbusa A380. Poza dwoma boeingami 787 francuski przewoźnik posiada w swojej flocie również trzy boeingi 777-300, dwa 737-800 i jednego ATR 72-500.

Linia Air Austral, która skupia swoją działalność głównie na rynku Oceanu Indyjskiego, współpracuje również z Air Madagascar w kierunku rozwinięcia siatki oferowanych połączeń, a także przyspieszenia wzrostu na polu przewozów dalekodystansowych.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_b4693 2019-06-05 19:15   
gość_b4693 - Profil gość_b4693
Artykuł krótki i zwięzły.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy