×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolejne lotnisko w Serbii zostanie otwarte w czerwcu


Na 28 czerwca br. zaplanowano otwarcie nowego lotniska w Serbii. Międzynarodowy port lotniczy Kraljevo-Morava zlokalizowany jest w centralnej części kraju, w okręgu raskim.


Port lotniczy Kraljevo-Morava pełnił dotychczas funkcje przede wszystkim wojskowe. W 2012 r. kosztem 22 mln euro zbudowano tam terminal pasażerski i wieżę kontroli lotów. Ze względu na krótki pas startowy (2200 na 30 m) mogły tam operować tylko niewielkie samoloty turbośmigłowe. Dlatego podjęto decyzję o przedłużeniu i poszerzeniu drogi startowej do wymiarów 2700 na 45 m. Prace te mają się już ku końcowi. W najbliższych dniach Serbski Urząd Lotnictwa Cywilnego prowadził będzie certyfikację. 

Jak stwierdził Zoran Mihajlović - Minister Budownictwa, Transportu i Infrastruktury, lotnisko w tym roku ma obsłużyć ok. 20 tys. pasażerów. W roku 2020 r. liczba ta ma wzrosnąć do ok. 100-150 tys. W tym kontekście trzeba jednak przypomnieć, iż w z chwilą sprzedania koncesji operatora na lotnisku w Belgradzie do VINCI Airports, serbski rząd wyraził zgodę na ograniczenie rozwoju portów regionalnych. Trzy lotniska, w tym w Kraljevie, Niszu i Ponikve w ciągu dwunastu najbliższych latach nie mogą obsłużyć łącznie więcej niż 1 mln pasażerów rocznie.


Nie wiadomo jednak jacy przewoźnicy będą operowali z Kraljeva. Spekulowany jest model działania analogiczny do Niszu, gdzie niedawno Air Serbia zapowiedziała otwarcie swojej bazy operacyjnej w ramach umowy, która gwarantuje 5 mln euro rocznie dotacji. Swoje zainteresowanie lotami z nowego serbskiego lotniska wyraził także Wizz Air. Władze upatrują także potencjału w połączeniach do Turcji, w szczególności do Stambułu, jako że region raski ma silne powiązania historyczne z tym krajem. Dotychczas turyści, którzy chcieli go odwiedzić korzystali z portu w Prisztinie. 

Sam port lotniczy Kraljevo-Morava położony w jest w niedużej odległości od trzech większych ośrodków miejskich. Najbliżej (ok. 15 km) jest do Kraljeva (cały obszar administracyjny miasta zamieszkuje 125,5 tys. osób). 25 km dzieli lotnisko od miasta Čačak (115 tys.) i 39 km od Kragujevca (179 tys.).

fot. mat. prasowe Serbskiego Ministerstwa Obrony Narodowej
gość_52fb2 - Profil
gość_52fb2
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie