Air Serbia otworzy bazę w Niszu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
10 maja 2019 08:43
3 komentarze
W lipcu br. Air Serbia otworzy swoją drugą bazę operacyjną, która zostanie umiejscowiona w Niszu. Stacjonował tam będzie prawdopodobnie jeden samolot z rodziny Airbusa. Przewoźnik zaoferuje rejsy na 12 trasach.
Reklama

Air Serbia wygrała międzynarodowy przetarg na obsługę połączeń pasażerskich z trzeciego pod względem wielkości miasta w kraju. Za wykonywanie połączeń narodowy przewoźnik będzie dostawał 5 mln euro rocznie przez 5 lat. Jak zapewnia serbskie Ministerstwo Budownictwa, Transportu i Infrastruktury, w początkowej fazie procedury zainteresowanie wyraziło kilka linii. Ostatecznie do przetargu przystąpiła tylko Air Serbia. Wszystko odbyło się jednak zgodnie z europejskimi standardami, a po ogłoszeniu wyników nie zgłoszono sprzeciwu ani odwołania.

Zgodnie z umową przewoźnik zaoferuje rejsy na 12 trasach. Loty mają być wykonywane samolotem, który pomieści minimum 125 pasażerów. W takiej sytuacji najbardziej prawdopodobne jest, że w Niszu zostanie zbazowany airbus A319, który w konfiguracji pokładu używanej przez Air Serbię może zabrać w podróż 144 osoby, a linia posiada najwięcej sztuk tego typu samolotu (w sumie 8). Wprawdzie także boeingi 737-300 należące do Aviolet mogą również pomieścić 144, jest ich jednak mniej (zaledwie 4) i dedykowane są one do tras czarterowych. Trudno zatem sądzić, aby w szczycie sezonu jedną z takich maszyn przekierować do innych zadań. Jeszcze mniej dostępnych jest airbusów A320 (2).


Przewoźnik będzie latał z Niszu do:
 • Bolonii;
 • Budapesztu;
 • Frankfurtu-Hahn;
 • Friedrichshafen;
 • Göteborga;
 • Hanoweru;
 • Karlsruhe-Baden Baden;
 • Lublany;
 • Norymbergi;
 • Rzymu-Fiumicino;
 • Salzburga;
 • Tivatu.
Wszystkie połączenia będą wykonywane przez cały rok, dwa razy w tygodniu. Wyjątkiem jest tylko trasa do Tivatu, która obsługiwana będzie jedynie sezonowo 3 razy na tydzień. Dwa kierunki wrócą do siatki połączeń przewoźnika. Są to: Budapeszt (oferowany ostatnio 4 lata temu) i Göteborg (gdzie wcześniej latał poprzednik Air Serbia - Jat Airways w 2013 r.).

Otwierając bazę w Niszu narodowa serbska linia odchodzi od modelu wyłącznie hubowego. Jednak dublowanie kierunków między obiema bazami będzie miało miejsce tylko w przypadku trzech kierunków: Lublany, Rzymu i Tivatu. W pozostałych przypadkach ze stolicy przewoźnik oferuje rejsy do głównych portów lotniczych Europy, natomiast z południowej Serbii dostępne będą loty do portów, które obsługują przeważnie ruch niskokosztowy. Zwraca uwagę w szczególności liczna grupa miast w Niemczech (aż 5).

fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b3589 2019-05-12 10:55   
gość_b3589 - Profil gość_b3589
Przecież Mikosz nie raz mówił, że jak regiony dadzą $$$ to on im nawet Dreamka zbazuje, ale widoczne żaden region nie był w stanie dać takiej kasy jak Nisz.
gość_ec29c 2019-05-10 20:53   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@Kubuś

LOT przespał wejście do UE i liberalizację. Zatrzymał się na etapie małych samolotów i bardzo drogich biletów dla biznesu i administracji. Drgnęło za drugiej kadencji Mikosza (2013-2015) tylko wtedy za otrzymanie pomocy musieli ciąć i wycieli loty z regionów do hubów Lufy. Rozwój kontynuuje obecny zarząd i dokonał spektakularnego rozwoju w WAW. W tym momencie LOT-owi najbardziej brakuje im ekonomicznych samolotów wąskokadłubowych.

A na Kraków może być zbyt późno. Bo Ryan z Wizzem zapewnią P2P, zaś Lufa (razy 2), Austrian, SWISS, Brussels, KLM, Finnair, UIA, BA, SAS, FlyDubai dowożą do swoich hubów (w sumie do 11 hubów). Myślę, że w 2020 będzie ponad 10 mln paxów w Krakowie, zaś LOT przewiezie poniżej miliona i będzie szóstą grupą po Ryanie, Wizzie, Grupie Lufy, Easy i Norwegianie.
Kubuś 2019-05-10 19:37   
Kubuś - Profil Kubuś
Jeśli będzie im się to opłacać to czemu nie?
Ale czemu nie zrobią czegoś takiego w Polsce, z taką różnicą że nie Air Serbia tylko LOT Polish Airlines I nie Nisz tylko Kraków?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama