Air France zmniejszy liczbę połączeń krajowych

15 maja 2019 09:00
3 komentarze
Air France zmniejszą o 15 proc. oferowanie na trasach krajowych do 2021 roku. Powodem jest wzrastająca konkurencja ze strony kolei dużych prędkości i tanich linii.
Reklama
Na posiedzeniu, które odbyło się 13 maja, omówiono najważniejsze problemy linii m.in kwestię poprawy wydajności operacyjnej i przywrócenia konkurencyjności Air France na krótkich trasach.


Napięta sytuacja u flagowego francuskiego przewoźnika spowodowana jest w dużej mierze rosnącą na przestrzeni ostatnich pięciu lat ofertą TGV, czyli francuskiej kolei dużych prędkości. Narodowy przewoźnik kolejowy - SNCF w tym czasie uczynił naprawdę sporo by przyciągnąć nowych pasażerów na pokłady swoich składów - takim działaniem było m.in. powołanie low-costowej, całkowicie od siebie zależnej, spółki Ouigo, która operując na składach TGV połączyła Paryż z wieloma innymi miastami - m.in. Marsylią, Montpellier czy Rennes.

Na spotkaniu zauważono, że popularność kolei wzrosła na przestrzeni lat, czyniąc z niej głównego obecnie konkurenta Air France w kwestii obsługi połączeń krajowych. Według przytaczanych danych ostatnie inwestycje w KDP na terenie Francji pozwolą przyciągnąć do 2020 roku do kolei następnych 4,7 mln pasażerów. W raportach pojawia się również informacja, że na trasach, które pociąg pokonuje w czasie krótszym niż dwie godziny, przewoźnik stracił blisko 90 proc. udziału w rynku.

Ale nie tylko rywalizacja z KDP stanowi ciężki orzech do zgryzienia dla Air France. Niemniejsze zmartwienia wzbudzać może u przewoźnika postępujący rozwój linii niskokosztowych, które w ostatnich latach utworzyły bazy w głównych portach lotniczych kraju i szybko zyskały na popularności dzięki agresywnej polityce cenowej, jak również specjalnym dopłatom.


Pomimo, że Air France wciąż cieszy się 65-proc. udziałem na rynku połączeń krajowych, to - jak sama linia zauważa - na niektórych trasach nie jest możliwe aby zapobiec spadkowi przychodów lub doprowadzić do zmniejszenia kosztów jednostkowych. Potwierdzają to poniekąd wyniki - sytuacja finansowa Air France uległa ostatnio znacznemu pogorszeniu - w 2018 r. firma odnotowała na trasach krajowych stratę w wysokości 189 mln euro, gdy tymczasem 2017 r. zamykała ze stratą 96 mln euro. Od 2013 r. łączne strata z tytułu działalności na trasach krajowych wyniosła 717 mln euro.

Z wymienionych powodów przewoźnik zamierza do 2021 roku zmniejszyć oferowanie (ASK) o 15 proc. To będzie wiązało się również z redukcją zatrudnienia - pracę może stracić nawet 465 osób.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
WROMK 2019-05-29 19:37   
WROMK - Profil WROMK
Niestety AF zimą zmniejszą też oferowanie do Wrocławia. We wszystkie dni tygodnia planowany jest E170 zamiast wcześniej wpisanego E190. W poprzednim sezonie zimowym od poniedziałku do piątku latał E190. KLM też nie planuje zimą lotów do AMS w soboty. Od listopada we Wrocławiu będą więc poważne spadki, bo FR też kasuje kilka kierunków, a nic nowego nie jest planowane.
pozpiotr 2019-05-16 17:29   
pozpiotr - Profil pozpiotr
adam1987 masz rację..., na siłę pchają wszystkich na ORY, ale stamtąd nie ma (a raczej jest niewiele) połączeń europejskich.
Często jestem w Montpellier, więc mogę sie wypowiedziec na jego temat... Zmniejszyli liczbę rejsów do CDG (do max 4 dziennie), przez co samoloty są wypełnione po brzegi, a na ORY (do 10 lotów dziennie) często z trudem zapełniają samoloty do ok. 3/4.
Po drugie, transfery na CDG, nawet lecąc AF są mało komfortowe, bo bardzo często czas oczekiwania jest bardzo długi (3 godziny, a nawet więcej).
No i po trzecie..., ceny... W większości przypadków, są po prostu kosmiczne. Kiedy samolot ma małe wypełnienie, to można znaleźć bilet nawet za ok. 100 EUR w dwie strony (najczęściej między MPL a ORY), ale wystarczy, że jakiś rejs cieszy się większym powodzeniem, to cena wzrasta do nawet 500 EUR (MPL-CDG).
adam1987 2019-05-15 09:28   
adam1987 - Profil adam1987
AirFrance ma taki kłopot z lotami krajowymi, że bardzo często je dubluje. Z jednej strony dowozi sobie pasażerów na loty międzynarodowe do CDG, a z drugiej hub krajowy ma na Orly. Tutaj pewnie znacznie większy udział pasażerów p2p, ale mają tu też loty do zamorskich departamentów np. na Martynikę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy