Poważne kłopoty Avianca Brasil, cięcia w siatce i flocie

23 kwietnia 2019 08:05
Brazylijskie linie lotnicze Avianca Brasil znalazły się w ostatnim czasie w bardzo trudnym położeniu. W sobotę (20.04) brazylijskie media doniosły, że będący w upadłości przewoźnik został zmuszony do zredukowania floty o ponad dwie trzecie.
Reklama
O problemach linii Avianca Brasil informowaliśmy po raz pierwszy w grudniu ubiegłego roku. Oczywistym efektem konieczności zmniejszenia liczebności floty jest też odwołanie części połączeń. Brazylijskie linie zostały zmuszone do odwołania ponad 1300 lotów w dniach 19 - 28 kwietnia. Operacje te były zaplanowane do wykonania z lotnisk w całym kraju. Wszystko to z powodu konieczności zredukowania floty jedynie do 8 maszyn. 18 samolotów Avianca musi zwrócić do leasingodawców. Realizacja niektórych połączeń byłaby też utrudniona lub wręcz niemożliwa z uwagi na fakt, że linie zalegają z opłatami lotniskowymi w niektórych portach. Wcześniej w tym miesiącu już inne samoloty wróciły z rąk brazylijskich linii do swoich właścicieli. Na początku kwietnia Avianca dysponowała 25 maszynami. O konieczności zwrotu leasingowanych samolotów przez przewoźnika poinformowała w czwartek (18.04) brazylijska Krajowa Agencja Lotnictwa Cywilnego (ANAC).


Konieczność zwrotu leasingowanych maszyn wynika poniekąd właśnie z pozwolenia na dochodzenie do ich odzyskania, którego ANAC udzieliła leasingodawcom. Decyzję tę oparto na orzeczeniu sądu z Sao Paulo z 9 kwietnia. Dodatkowo w tym samym czasie doszło do niekorzystnego zwrotu w sprawie planu ratowania linii w oparciu o finansowanie ze strony linii lotniczych Azul, które oferowały pomoc w wysokości 105 mln. dolarów w zamian za przejęcie kontroli nad 30 airbusami A320 i 70 slotami lotniskowymi.

Pierwszym z leasingodawców, którzy upomnieli się o zwrot maszyn była firma Aircastle. Wystąpiła ona o zwrot 10 egzemplarzy airbusów A320-200 zaraz po przeprowadzeniu w ANAC formalności niezbędnych do wyrejestrowania samolotów.


- Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się poczynić ten znaczący krok w kierunku przekazania samolotów do innego światowej klasy operatora - skomentował sytuację Mike Inglese, dyrektor zarządzający Aircastle. - Zgodnie z naszymi przewidywaniami okazuje się, że zainteresowanie na rynku tymi nowoczesnymi i wysoce pożądanymi maszynami jest spore i spodziewamy się, że rozpoczną one wykonywanie operacji u nowych leasingobiorców jeszcze w bieżącym kwartale.

Zgody na odbiór kolejnych 18 maszyn ANAC udzieliła właścicielom 16 kwietnia. Dzięki temu zwrot maszyn nastąpić miał zaraz po zakończeniu świątecznego szczytu. W poniedziałek sześć airbusów A320 miało wrócić do AGC, osiem do GECAS i cztery do Vermillion. Do końca kwietnia Avianca będzie dysponować już tylko 17 samolotami, co w stosunku do floty liczącej w ubiegłym roku 50 maszyn jest drastyczną zmianą.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy