Avianca Brasil przed widmem bankructwa

13 grudnia 2018 11:53
Brazylijska linia lotnicza Avianca Brasil, będąca własnością tej samej grupy kapitałowej, która zarządza kolumbijską grupą Avianca, wystąpiła do sądu w Sao Paulo z wnioskiem o zabezpieczenie przed wierzycielami.
Reklama
Wszczęcie procedur upadłościowych jest konsekwencją narastających problemów finansowych przewoźnika i widma odebrania mu części samolotów przez leasingodawców. Zadłużenie firmy sięga obecnie 493 mln reali brazylijskich (ok. 482,4 mln zł.). Tylko w pierwszej połowie bieżącego roku jej straty operacyjne wyniosły ponad 175 mln reali (ok. 171 mln zł.). Powodem złej kondycji przewoźnika są rosnące ceny paliw i fluktuacja kursu brazylijskiej waluty względem dolara.


W ciągu 60 dni Avianca Brasil musi przedstawić wiarygodny plan naprawczy. Jej przedstawiciele zapewniają, że zabezpieczenie ma umożliwić normalne kontynuowanie operacji zgodnie z zaplanowanym do końca miesiąca rozkładem i dać im niezbędny czas na renegocjacje kontraktów. Avianca Brasil spodziewa się, że wstrzymanie ewentualnej redukcji floty pozwoli jej na przewiezienie bez zakłóceń w grudniu niemal 80 tys. pasażerów.


Avianca Brasil jest czwartym przewoźnikiem lotniczym pod względem wielkości w Brazylii. Według danych z ubiegłego roku linia posiadała niemal 13% udziału na rynku przewozów krajowych oraz ponad 2,5% na trasach międzynarodowych. Firma powstała w 2002 roku jako OceanAir (linia nadal nosi oficjalnie tę nazwę). Od 2010 roku wykonuje operacje pod marką Avianca, ale nie jest formalnie częścią grupy kolumbijskiego przewoźnika. Flota brazylijskiej linii składa się obecnie z 50 samolotów typu airbusa A318, A319, A320 i A330.


Fot. Avianca Brasil

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy