Wizz Air: Chcemy być największą linią w Polsce

20 lutego 2019 09:00
51 komentarzy
Dyrektor generalny Wizz Air, Jozsef Varadi, poinformował we wtorek o planach przewoźnika na 2019 rok i dalszych perspektywach. Linia chce w Krakowie gwałtownie rosnąć, ale rozwój oferty zapowiada także w pozostałych polskich bazach.
Reklama

Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się we wtorek (19.02) na krakowskim lotnisku, dyrektor generalny węgierskiej linii przekazał więcej szczegółów na temat planów związanych z dalszą działalnością linii w Polsce.

W 2019 roku Wizz Air będzie latał z Polski na 160 trasach do 28 krajów. W pięciu bazach - w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu - będzie nocować łącznie 27 maszyn - 17 A321 i 10 A320 - które zapewnią łącznie 10,9 mln miejsc.


Ubiegłoroczna działalność przyniosła linii 21-proc. udział w polskim rynku, co przełożyło się na trzecią pozycję. Przewoźnik był wprawdzie pod tym względem o 6 pkt. proc. gorszy od PLL LOT i o 5 pkt. proc. gorszy od Ryanaira, ale tę różnicę chce stopniowo zmniejszać:

- Jesteśmy największą linią w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Czemu nie w Polsce? - pytał retorycznie Varadi na konferencji.


W ciągu trzech lat siatka połączeń z Krakowa urośnie do przeszło 40 tras

Ważnym ogniwem w wieloletniej strategii Wizz Aira ma być ogłoszona przed kilkoma miesiącami baza w Krakowie, która zostanie uroczyście otwarta 1 maja. Początkowo przewoźnik poleci ze stolicy Małopolski na 12 trasach - bazując w Balicach dwa airbusy A321.

Prezentując plany przewoźnika Varadi wyraźnie zaznaczył, że dwie maszyny to tylko początek, a w kolejnych latach baza wyraźnie urośnie:

- Dostrzegamy potencjał Krakowa i zamierzamy uczynić z tej bazy, bazę wielkości Gdańska, Katowic czy Klużu - podkreślał.

Jeśli wyznacznikiem dla Krakowa miały by być wymienione porty, to moglibyśmy się spodziewać, że przewoźnik w przeciągu paru lat umieści w Balicach siedem swoich maszyn - tak jak w Gdańsku czy Klużu - bądź osiem - jak w przypadku Katowic.

- W chwili obecnej z Budapesztu realizujemy loty na ponad 80 trasach, z Bukaresztu - na ponad 50, z Katowic i Klużu - na przeszło 40. Myślę że w 2022 roku również na przeszło 40 trasach będziemy latali z Krakowa.

Jednocześnie, pomimo ambitnych planów związanych z Krakowem, Varadi zapewnił, że śląski port pozostaje bardzo ważny dla przewoźnika, pomimo odmiennej charakterystyki ruchu.

Za rok w Polsce bazowane będą tylko A321

W bieżącym roku oprócz Krakowa drugim portem, na którym przewoźnik będzie bazował wyłącznie swoje największe samoloty, będzie Lotnisko Chopina. Do końca przyszłego roku linia chce jednak zakończyć proces wymiany mniejszych A320 i we wszystkich polskich bazach zobaczymy już A321neo.

Varadi zwracał uwagę, że wybór większego wariantu samolotu pozwolił na 10-proc. redukcję kosztów. Ponadto kolejne oszczędności ma przynieść wdrożenie A321neo - pierwszy ze 184 zamówionych egzemplarzy spodziewany jest w Budapeszcie w marcu, co pozwoli linii na włączenie go do siatki połączeń już z początkiem kwietnia.

Dzięki zrealizowaniu zamówienia na A320neo i A321neo przewoźnik zwiększy flotę do 300 samolotów. Węgrzy zakładają, że to pozwoli im przewozić rocznie 100 mln pasażerów i zatrudniać 10 tys. pracowników.

Jeśli Varadi nie rzuca słów na wiatr, to czekać nas będzie w ciągu najbliższych lat ekscytująca walka na rynku -zarówno krakowskim, na którym zapewne dojdzie do interesujących przetasowań, jak i ogólnopolskim, gdzie walka o pozycję lidera między trzema największymi przewoźnikami stanie się zapewne jeszcze bardziej zaciekła.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_4abef 2019-02-25 13:44   
gość_4abef - Profil gość_4abef
Może by tak z 2 samoloty ulokować w Bydgoszczy?! Amsterdam/Rotterdam,Paryż,Rzym/Mediolan,UK,Oslo,Barcelona...
gość_6b568 2019-02-22 14:21   
gość_6b568 - Profil gość_6b568
gosc_5783d
Poznań pokazał, że jest popyt? Ryanair po otwarciu bazy zaczął tam tracić pieniądze. Ludzie owszem latają, ale po 39 zł, wystarczy popatrzeć na ceny na połączeniach do CDT, BLL, MAD czy OVD. Wiadomo, że baza to długoterminowy projekt, ale wątpię by rozwój FR w POZ przekonał W6, który również zaczął notować coraz gorsze wyniki w POZ (ogólnodostępne dane - wystarczy poszukać) i razem z LUZ wyraźnie odstawał pod względem rentowności, także bazy tutaj nie będzie... Wizz będzie rozwijał KRK i GDN oraz w przyszłości WAW.

Uważasz, ze bazę we Wrocławiaku zostanie zamknięta? Nie widzisz by ona miała szanse rozwoju
gość_6b568 2019-02-22 14:12   
gość_6b568 - Profil gość_6b568
gosc_68ed1
Wam już w tym Krakowie lajkoniki rozum odbiera haha :) KRK pępek świata :)
A ty co zazdrościsz Krakowowi. Inne porty mogą nam naskoczyć
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy