Qatar Airways: 69 milionów dolarów straty

20 września 2018 13:17
1 komentarz
Qatar Airways, po najtrudniejszym roku w swoich 20-letnich dziejach, odnotował stratę netto w wysokości ponad 69 milionów dolarów. Główną przyczyną słabych wyników Katarczyków jest regionalny konflikt dyplomatyczny.
Reklama
W poprzednim roku obrotowym 2016/2017, który w przypadku Qatar Airways biegnie od kwietnia do marca, przewoźnik z Zatoki Perskiej osiągnął 770 milionów dolarów amerykańskich zysku. Natomiast ostatni okres obrachunkowy zakończył stratą ponad 69 milionów dolarów. Przyczyny tej zapaści trzeba szukać w wydarzeniach politycznych na Bliskim Wschodzie. Od 5 czerwca 2017 r. Katar i czterech jego sąsiadów tj. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Bahrajn i Egipt są w dyplomatycznym sporze. Wspomniane państwa zablokowały Qatar Airways prawo do korzystanie ze swoich przestrzenni powietrznych. Równocześnie linie lotnicze z tych czterech krajów przestały latać do Dohy, stolicy Kataru.

Przedstawiciele Kataru uważają, że zakaz lotów wprowadzony przez jego sąsiadów jest nielegalny. Blokada jest szczególnie uciążliwa dla katarskiego przewoźnika narodowego z uwagi na położenie geograficzne Kataru względem Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu i ZEA. Qatar Airways został zmuszony do wydłużenia tras wielu swoich połączeń w celu ominięcia zakazanych obszarów.


Według katarskiego przewoźnika, pomimo problemów geopolitycznych, jego obroty wzrosły o ponad 7 proc., natomiast oferowanie, mierzone w ASK (Available Seat Kilometres) wzrosło o prawie 10 proc. Po wejściu blokady w życie Qatar Airways musiał zawiesić 18 dobrze prosperujących tras, które próbował zastąpić 14 innymi kierunkami. Jednak nowe destynacje, zanim zaczną przynosić odpowiednie przychody, generują koszty związane z ich uruchomieniem i koniecznością wejścia na rynek.

W ocenie Akbar Al Baker, prezesa Qatar Airways, negatywny wpływ nałożonej blokady został zminimalizowany, a już na pewno nie był tak negatywny, jak spodziewały się sąsiednie kraje pozostające z Katarem w konflikcie. Nie należy również zapominać, że w roku obrotowym 2017/2018 Qatar Airways nabył prawie 10 proc. udziałów w Cathay Pacific oraz 49 proc. udziałów w AQA Holding, spółce posiadającej włoskiego przewoźnika Air Italy.

Ostatnie komentarze

gość_f0175 2018-09-21 16:34   
gość_f0175 - Profil gość_f0175
moze rekin businesu LOT kupi Qatar? :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy