×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar Airways: 69 milionów dolarów straty


Qatar Airways, po najtrudniejszym roku w swoich 20-letnich dziejach, odnotował stratę netto w wysokości ponad 69 milionów dolarów. Główną przyczyną słabych wyników Katarczyków jest regionalny konflikt dyplomatyczny.


W poprzednim roku obrotowym 2016/2017, który w przypadku Qatar Airways biegnie od kwietnia do marca, przewoźnik z Zatoki Perskiej osiągnął 770 milionów dolarów amerykańskich zysku. Natomiast ostatni okres obrachunkowy zakończył stratą ponad 69 milionów dolarów. Przyczyny tej zapaści trzeba szukać w wydarzeniach politycznych na Bliskim Wschodzie. Od 5 czerwca 2017 r. Katar i czterech jego sąsiadów tj. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Bahrajn i Egipt są w dyplomatycznym sporze. Wspomniane państwa zablokowały Qatar Airways prawo do korzystanie ze swoich przestrzenni powietrznych. Równocześnie linie lotnicze z tych czterech krajów przestały latać do Dohy, stolicy Kataru. 

Przedstawiciele Kataru uważają, że zakaz lotów wprowadzony przez jego sąsiadów jest nielegalny. Blokada jest szczególnie uciążliwa dla katarskiego przewoźnika narodowego z uwagi na położenie geograficzne Kataru względem Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu i ZEA. Qatar Airways został zmuszony do wydłużenia tras wielu swoich połączeń w celu ominięcia zakazanych obszarów. 


Według katarskiego przewoźnika, pomimo problemów geopolitycznych, jego obroty wzrosły o ponad 7 proc., natomiast oferowanie, mierzone w ASK (Available Seat Kilometres) wzrosło o prawie 10 proc. Po wejściu blokady w życie Qatar Airways musiał zawiesić 18 dobrze prosperujących tras, które próbował zastąpić 14 innymi kierunkami. Jednak nowe destynacje, zanim zaczną przynosić odpowiednie przychody, generują koszty związane z ich uruchomieniem i koniecznością wejścia na rynek. 

W ocenie Akbar Al Baker, prezesa Qatar Airways, negatywny wpływ nałożonej blokady został zminimalizowany, a już na pewno nie był tak negatywny, jak spodziewały się sąsiednie kraje pozostające z Katarem w konflikcie. Nie należy również zapominać, że w roku obrotowym 2017/2018 Qatar Airways nabył prawie 10 proc. udziałów w Cathay Pacific oraz 49 proc. udziałów w AQA Holding, spółce posiadającej włoskiego przewoźnika Air Italy. gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie