×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Na Górnym Śląsku powstanie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów


Podczas kongresu Impact mobility’18 rEVolution w Katowicach, zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który będzie skoncentrowany na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.


Podczas wspólnej konferencji prasowej, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaja Wilda, prezesi instytucji będących inicjatorami projektu - Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, podpisali porozumienie w sprawie utworzenia CEED. Partnerami inicjatywy są Grupa JSW (Jastrzębska Spółka Węglowa), Polski Fundusz Rozwoju, Instytut Lotnictwa oraz spółki Hawk-E i DroneRadar.  

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów to pionierska inicjatywa, której celem jest integracja środowiska bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Dzięki CEDD możliwa ma być skoordynowana współpraca pomiędzy podmiotami skupionymi wokół technologii bezzałogowych i autonomicznych, producentami, usługodawcami, usługobiorcami oraz instytucjami stanowiącymi prawo - nad nową gałęzią polskiej gospodarki, tzw. U-space (UAV Space, tj. Unmanned Aerial Vehicles Space - przestrzeń dla bezzałogowych statków powietrznych). 


W pierwszym etapie funkcjonowania, CEED pozwoli na integrację środowiska bezzałogowych statków powietrznych na obszarze testowym obejmującym Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie. Podmioty skupione wokół technologii bezzałogowych i autonomicznych, będą wspólnie realizować różnorakie programy pilotażowe BSP, z których część zostanie wdrożona w samorządach, przemyśle, rolnictwie, ochronie środowiska (np. do walki ze smogiem) czy w transporcie. CEDD jest pierwszą w Polsce platformą wymiany wiedzy oraz wsparcia dla pozyskiwania i rozwoju rozwiązań technologicznych, a także płaszczyzną komunikacji i współpracy różnych interesariuszy w sektorze BSP. 

- Niewykorzystywana dotąd dla gospodarki przestrzeń niskich wysokości staje się dzięki postępowi technicznemu polem rozwojowym dla infrastruktury przyszłości: zintegrowanej, dobrze zaplanowanej, wykorzystującej automatyzację i autonomię. Będzie stymulowała rozwój gospodarczy i odpowiadała na zmieniające się potrzeby gospodarki i obywateli. Rozwój lotnictwa bezzałogowego to szansa dla Polski i całego regionu, którą chcemy wykorzystać. Dlatego tworzenie odpowiednich warunków dla włączania dronów do ekosystemu komunikacyjnego i rozsądne planowanie w tej dziedzinie we współpracy ze wszystkimi interesariuszami, w tym obywatelami, jest nas priorytetem. To zadanie, którego realizacji ma służyć Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów – powiedział na konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaj Wild


Zaangażowanie regulatora rynku lotniczego (ULC) oraz zarządcy przestrzeni powietrznej (PAŻP) ma zapewnić bezpieczeństwo prawne i operacyjne działań oraz współpracę z rynkiem w celu systematycznego eliminowania barier dla zastosowanych rozwiązań. Kluczowe dla projektu ma być stworzenie infrastruktury lotniczej i teleinformatycznej zapewniającej bezpieczne i efektywne wykorzystywanie przestrzeni niskich wysokości (tj. do 150 m) przez bezzałogowy ruch lotniczy. Ma się ona w przyszłości stać fundamentem środowiska U-space, pozwalającego na automatyczne, a w dalszej przyszłości autonomiczne loty dronów dla celów komercyjnych.

- Cieszę się, że Demonstrator powstanie na Śląsku, regionie, który promuje innowacyjność i nowe technologie. Dzięki CEDD „Silesia” będziemy mogli przetestować systemy dronowe zarówno w bezpiecznych warunkach laboratoryjnych, jak również w rzeczywistych warunkach miejskich - powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która zrzesza 41 gmin w regionie.

Polska to jeden z pierwszych krajów w Europie, w którym powstaje tak profesjonalne środowisko do testowania usług oraz technologii bezzałogowych. Czas pokaże, czy program CEED faktycznie, pozytywnie wpłynie na integrację środowiska bezzałogowych statków powietrznych w Polsce i w regionie.

Fot. Pixabaygość_4da7c - Profil
gość_4da7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie