KE przyjęła nowe przepisy dot. zdrowia psychicznego pilotów
Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące zdrowia psychicznego pilotów. Nowe przepisy wymagają od linii lotniczych m.in. przeprowadzenia oceny psychologicznej pilotów przed ich zatrudnieniem.
Reklama
Bezpośrednim impulsem do stworzenia nowych przepisów była katastrofa lotu Germanwings 9525. Przypomnijmy, że 24 marca 2015 roku Airbus A320 niemieckich linii lotniczych Germanwings lecący z Barcelony do Düsseldorfu, o godzinie 10:53 rozbił się w okolicy francuskiej miejscowości Prads-Haute-Bléone, w południowo-wschodniej części kraju. W katastrofie samolotu zginęło 150 osób – wszyscy na pokładzie. Po katastrofie śledczy ustalili, iż została ona spowodowana przez drugiego pilota Andreasa Lubitza, który po wyjściu kapitana do toalety, zamknął się w kokpicie. Lubitz przejął stery samolotu i nie odpowiadając na wezwania kontroli lotów doprowadził do katastrofy.
Samolot, który uległ katastrofie
Według końcowego raportu opracowanego przez francuską instytucję odpowiedzialną za badanie wypadków lotniczych (Bureau d’Enquêtes et d’Analyses pour la sécurité de l’aviation civile, BEA) Andreas Lubitz miał symptomy wskazujące na psychotyczny epizod depresyjny i zgodnie zaleceniem lekarza miał zgłosić się do szpitala psychiatrycznego, aby podjąć się leczenia. Prokuratorzy dowiedli, że Lubitz ukrywał swoją chorobę przed pracodawcą.
Nowe przepisy mają zapobiegać podobnej tragedii poprzez zapewnienie wszystkim pilotom dostępu do programu wsparcia w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym (program ma wspierać pilotów w rozpoznawaniu problemów psychicznych, jak i w radzeniu sobie z nimi) oraz przez wymuszenie, aby by działające w Europie linie lotnicze przeprowadzały psychologiczną ocenę pilotów przed ich zatrudnieniem.
Piloci już są poddawani corocznym badaniom lekarskim, ale te nie zawsze obejmują pełną ocenę zdrowia psychicznego.
Jako dodatkowy czynnik mający wpłynąć na bezpieczeństwo operacji lotniczych, przepisy wprowadzają losowe testy na obecność alkoholu wśród pilotów i personelu pokładowego dla wszystkich linii lotniczych, które latają na terytorium Unii Europejskiej. Jest to praktyka dobrze już ugruntowana w niektórych państwach członkowskich. Członkowie personelu lotniczego i pokładowego będą również musieli stawić czoła większej liczbie testów na substancje psychoaktywne.
Nowe prawo jest oparte na zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa wydanych w sierpniu 2016 roky przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).
- Dzięki tym zasadom Europa wprowadza odpowiednie narzędzia do ochrony zdrowia psychicznego załóg lotniczych - powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky.
Linie lotnicze i państwa członkowskie UE mają teraz dwa lata na implementację nowych zasad.
Fot. Pixabay, Wikimedia Commons