×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Chiny: Palący w kokpicie pilot zakłócił lot


Media w Pekinie ujawniły, że gwałtowna utrata wysokości samolotu linii Air China podczas wtorkowego lotu, spowodowana była przez jednego z pilotów, który w trakcie rejsu zapalił w kokpicie elektronicznego papierosa.
We wtorek (10.07) podczas lotu z Hongkongu do Dalian, Boeing 737-800 (nr rej. B-5851) linii Air China lecąc nad okolicami miasta Shantou, nagle zaczął gwałtownie tracić wysokość. Z wysokości przelotowej (ok. 10700 m) samolot zniżył się na poziom ok. 3050 metrów. W skutek nagłej utraty ciśnienia w kabinie z paneli nad fotelami wypadły maski tlenowe. Piloci zdołali wyrównać lot maszyny i powrócić na wysokość ok. 7500 m oraz bezpiecznie wylądować w Dalian ok. 3 godz. po incydencie.

- Wstępne wyniki śledztwa wskazują, że drugi pilot palił w kokpicie e-papierosa; Dym rozproszył się w kabinie pasażerskiej, a ważne elementy klimatyzacji zostały nieprawidłowo wyłączone co skutkowało niedostateczną ilością tlenu - wskazała należąca do państwa agencja informacyjna China News, cytując konferencję prasową zorganizowaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC) badający wtorkowy incydent.


Linie Air China wskazały, że podczas palenia w kokpicie załoga omyłkowo wyłączyła oba odsysacze powietrza, powodując spadek ciśnienia w kabinie. Błędnie myśląc że ciśnienie w kabinie jest poza ich kontrolą, załoga zainicjowała awaryjne zejście. Po wyrównaniu lotu załoga stwierdziła, że oba systemy cyrkulacji powietrza są wyłączone. Po naprawieniu błędu i ponownym zwiększeniu ciśnienia w kabinie, załoga wspięła się na wysokość 7500 metrów i kontynuowała lot do Dalian.

O ile chińskie linie lotnicze mają ogólnie dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa, to pasażerowie czasami oskarżali pilotów o palenie podczas lotów. W 2015 roku państwowa stacja radiowa donosiła o czterech pasażerach, którzy podczas lotu linii Air China z Hongkongu do Pekinu, czuli w kabinie silny zapach dymu tytoniowego dochodzącego z kabiny pilotów. Niewiele takich incydentów zostało potwierdzonych.

Linia na swoim profilu w portalu Weibo (chińskim odpowiedniku Twittera) zapowiedziała politykę "zerowej tolerancji" wobec pilotów, jeżeli ich wina zostanie udowodniona. Chińskie prawo zakazuje załodze palenia papierosów w każdej fazie lotu, nadto od 2006 roku także pasażerom zakazuje palenia e-papierosów. Zakaz palenia e-papierosów na pokładach samolotów w 2016 roku wprowadził także rząd Stanów Zjednoczonych.

Fot. Wikimedia Commons, (okładka) Tomasz Śniedziewski
gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie