Turkish Airlines rezygnuje z udziału w rankingach SkyTrax

Marek Stus - Profil Marek Stus
10 czerwca 2018 16:11
16 komentarzy
Turkish Airlines podjęły decyzję o rezygnacji z udziału w rankingach znanej firmy konsultingowej SkyTrax, która prowadzi od wielu lat badania jakości linii lotniczych na świecie i co roku przyznaje im swoje wyróżnienia. 

Reklama

W ostatnim rankingu linie tureckie zostały uznane za najlepszego przewoźnika w Europie Południowej i otrzymały także wyróżnienie m.in. za najlepszy na świecie katering w klasie biznes oraz najlepszą poczekalnię biznesową. Turkish Airlines uplasowały się również na wysokiej, 12. pozycji na liście najlepszych przewoźników na świecie oraz od dłuższego czasu były zaliczane do grona tzw. 4* linii.


Przewoźnik zapowiedział, że wycofanie się ze współpracy ze SkyTrax nie będzie miało żadnego wpływu na działania mające na celu ciągłą poprawę jakości produktu linii. Turkish Airlines będą nadal prowadziły własne badania dotyczące preferencji i oczekiwań pasażerów, a także nie zrezygnują z udziału rankingach i zestawianiach przygotowywanych przez inne podmioty.

Mimo, że tureckie linie oficjalnie nie podały powodów swojej decyzji wydaje się, że mają one bezpośredni związek z wątpliwościami, które od dłuższego czasu narastają wokół działalności brytyjskiej firmy konsultingowej. Nie jest to z resztą pierwszy przypadek wycofania się przewoźnika z badań oferowanych przez SkyTrax. W 2014 roku w podobnych okolicznościach z udziału w tych rankingach przejściowo zrezygnował Eithad Airways.


Najogólniej rzecz biorąc problem ze SkyTrax dotyczy dość niejasnych zasad ewaluacji produktów poszczególnych linii lotniczych i tworzenia na ich podstawie kolejnych rankingów. Nie jest też tajemnicą, że firma utrzymuje się przede wszystkim z działalności konsultingowej świadczonej na rzecz wielu linii lotniczych i innych podmiotów aktywnych w tej branży.


Wątpliwości co do bezstronności ocen formułowanych przez SkyTrax nasiliły się zwłaszcza po ogłoszeniu w ubiegłym roku Lufthansy pierwszą tzw. 5* linią lotniczą w Europie. Niemiecki przewoźnik niespodziewanie dołączył w ten sposób do elitarnego, zdaniem SkyTrax, grona przewoźników oferujących najlepszy na świecie poziom serwisu i usług.

W uzasadnieniu tej decyzji SkyTrax wskazał, że kluczowym argumentem dla tak wysokiej oceny Lufthansy był nowy produkt biznesowy, który linia... dopiero zamierza wprowadzić w swoich samolotach w 2020 roku. Abstrahując od absurdalności tego wyjaśnienia z rankingowym awansem Lufthansy trudno się zgodzić także z zupełnie obiektywnych względów. Serwis niemieckiego przewoźnika jest wprawdzie na dość solidnym poziomie, ale pod wieloma względami nie dorównuje on jednak w żaden sposób liniom "gorzej" ocenianym przez SkyTrax, w tym także Turkish Airlines. Trudno wreszcie uznać, że jakość produktu Lufthansy przystaje do bardzo wysokiego poziomu innych 5* linii lotniczych wyróżnionych przez tę firmę konsultingową, jak choćby np. do Qatar Airways, Eva Air czy Singapore Airlines.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9e24e 2018-06-12 09:35   
gość_9e24e - Profil gość_9e24e
To ja latam "inna" LH, bo zadnych rzeczy powodujacych zgagi nie mialem, a latam sluzbowo i prywatnie Lufa przynajmniej 4-6 razy w m-cu.
Na krotkich trasach czy to w eco, czy to w C jest solidny i porzadny serwis, personel i caly produkt jest nienagannej jakosci.
Mialem okazje kilka razy leciec first i po prostu nie ma tam niczego, absolutnie niczego, co bym mogl reklamowac, serwis bez dwoch zdan 5 stars.
Nie wiem czy TK ma 1 klase, nie mam porownania.
I jest to zawsze dla mnie linia pierwszego wyboru, bo siec polaczen o oferta jest bardzo bogata, samoloty zawsze czyste i nawet prawie 20 letnie maszyny w nienagannym stanie.

Natomiast TK - tu mam dwa bardzo zle doswiadczenia, raz w powodu ich nieuwagi, stracilem polaczenie w IST i musialem oplacic wlasny karta kredytowa dalszy lot, a innym razem zgubili mi bagaz.
W obydwu wypadkach byla to konfrontacja z kompletnym brakiem profesjonalizmu, chamstwem i bezczelnoscia pracownikow tureckiego przewoznika, dlatego niechetnie z tym latam.
Wystarczy popatrzec sobie na SkyTrax co pisza w starannie weryfikowanych komentarzach ludzie na temat linii jak TK, LO czy LH i widac jak jest.
Natomiast same te "gwiazdki" to po prostu zalosny marketing i czesto nie ma to pokrycia sie z rzeczywistoscia.
I nie dam sobie wcisnac kitu, ze LH jest taka zla, a TK taki boski. Bo wiem jak jest.
usuniety 2018-06-12 01:33   
usuniety - Profil usuniety
@JSG. BA I LO to oczywiscie inna liga niż Turkish Airlines. Czy Lufthansa jest od nich lepsza? Wątpię. Każdy mój lot Lufthansą w ostatnich latach to duże rozczarowanie. Niezależnie od tego czy krótko- czy długodystansowy. Jest tak, że ich po prostu unikam. To, że serwują ciepły posiłek na trasach do Aten, czy Lizbony to trochę mało w porównaniu do Turkish Airlines które serwuje taki posiłek na wszystkich trasach. Nawet na tak krótkiej jak ze Stambułu do Aten.
@gosc... "Niektórzy", czyli ja nie robią z Lufthansy dziadowskiej linii - ona sama robi z siebie takową. To już nie ta sama linia co jeszcze 5 lat temu. Miles and Less możnaby rzec parafrazując nazwę ich programu lojalnościowego. Nie pomogą ŻADNE zaklęcia, wyciąganie do porównań LOTu, czy kasowanie komentarzy do artykułów w których brak peanów w jej kierunku.
Jeżeli już koniecznie chcecie porównań z LOTem, to moje odczucie jest takie, że w LOT nigdy nie spotkalem chamskiej stewardessy, płatną bułkę w ekonomicznej jest dobra i nie powoduje zgagi, a jedzenie w biznesie jest swiezsze i smaczniejsze. Idealnym LOT nie jest, ale zmienia się na lepsze. Na połączeniach dlugodystansowych jego klasa biznes i ekonomiczna premium są lepsze niż Lufthansy. Ale ta opinia jest niestety nadal traktowana jako głoszenie herezji.
jsg 2018-06-11 18:44   
jsg - Profil jsg
Czy LH w klasie business to 5* oceńcie sami zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama