×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Turkish Airlines rezygnuje z udziału w rankingach SkyTrax


Turkish Airlines podjęły decyzję o rezygnacji z udziału w rankingach znanej firmy konsultingowej SkyTrax, która prowadzi od wielu lat badania jakości linii lotniczych na świecie i co roku przyznaje im swoje wyróżnienia. 
W ostatnim rankingu linie tureckie zostały uznane za najlepszego przewoźnika w Europie Południowej i otrzymały także wyróżnienie m.in. za najlepszy na świecie katering w klasie biznes oraz najlepszą poczekalnię biznesową. Turkish Airlines uplasowały się również na wysokiej, 12. pozycji na liście najlepszych przewoźników na świecie oraz od dłuższego czasu były zaliczane do grona tzw. 4* linii. 


Przewoźnik zapowiedział, że wycofanie się ze współpracy ze SkyTrax nie będzie miało żadnego wpływu na działania mające na celu ciągłą poprawę jakości produktu linii. Turkish Airlines będą nadal prowadziły własne badania dotyczące preferencji i oczekiwań pasażerów, a także nie zrezygnują z udziału rankingach i zestawianiach przygotowywanych przez inne podmioty. 

Mimo, że tureckie linie oficjalnie nie podały powodów swojej decyzji wydaje się, że mają one bezpośredni związek z wątpliwościami, które od dłuższego czasu narastają wokół działalności brytyjskiej firmy konsultingowej. Nie jest to z resztą pierwszy przypadek wycofania się przewoźnika z badań oferowanych przez SkyTrax. W 2014 roku w podobnych okolicznościach z udziału w tych rankingach przejściowo zrezygnował Eithad Airways. 


Najogólniej rzecz biorąc problem ze SkyTrax dotyczy dość niejasnych zasad ewaluacji produktów poszczególnych linii lotniczych i tworzenia na ich podstawie kolejnych rankingów. Nie jest też tajemnicą, że firma utrzymuje się przede wszystkim z działalności konsultingowej świadczonej na rzecz wielu linii lotniczych i innych podmiotów aktywnych w tej branży.


Wątpliwości co do bezstronności ocen formułowanych przez SkyTrax nasiliły się zwłaszcza po ogłoszeniu w ubiegłym roku Lufthansy pierwszą tzw. 5* linią lotniczą w Europie. Niemiecki przewoźnik niespodziewanie dołączył w ten sposób do elitarnego, zdaniem SkyTrax, grona przewoźników oferujących najlepszy na świecie poziom serwisu i usług. 

W uzasadnieniu tej decyzji SkyTrax wskazał, że kluczowym argumentem dla tak wysokiej oceny Lufthansy był nowy produkt biznesowy, który linia... dopiero zamierza wprowadzić w swoich samolotach w 2020 roku. Abstrahując od absurdalności tego wyjaśnienia z rankingowym awansem Lufthansy trudno się zgodzić także z zupełnie obiektywnych względów. Serwis niemieckiego przewoźnika jest wprawdzie na dość solidnym poziomie, ale pod wieloma względami nie dorównuje on jednak w żaden sposób liniom "gorzej" ocenianym przez SkyTrax, w tym także Turkish Airlines. Trudno wreszcie uznać, że jakość produktu Lufthansy przystaje do bardzo wysokiego poziomu innych 5* linii lotniczych wyróżnionych przez tę firmę konsultingową, jak choćby np. do Qatar Airways, Eva Air czy Singapore Airlines. 
Reklama


Booking.com
gość_61811 - Profil
gość_61811
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie