×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Korea Północna chce połączenia lotniczego z Koreą Południową


Przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) wyruszyli w poniedziałek (7.05) do Korei Północnej. Rozpoczną oni dyskusję odnośnie otwarcia połączenia lotniczego pomiędzy Pjongjangiem a Seulem – stolicami Korei Północnej i Południowej.


Wniosek odnośnie otwarcia nowego połączenia pomiędzy międzynarodowymi portami lotniczymi Sunan (FNJ) w Pjongjangu a Incheon (ICN) w Seulu, został wysłany przez rząd Korei Północnej do regionalnego biura ICAO w Tajlandii. Ten zaskakujący ruch jest wynikiem szczytowych spotkań pokojowych pomiędzy przywódcami obu krajów. 

- Wniosek został przekazany Koreańskiemu Urzędowi Lotnictwa Cywilnego (KOCA). Republika Korei zasygnalizowała ICAO wolę, by ułatwić i wesprzeć dalsze dyskusje. Według najświeższych informacji od KOCA, wniosek jest przez nich obecnie rozpatrywany. Dyrektor regionalny ICAO na kraje Azji i Pacyfiku, pan Arun Mishra, będzie uczestniczył wespół z dyrektorem Biura Nawigacji Lotniczej, panem Stephenem Creamerem w wizycie w KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna przyp. red.), podczas której wniosek będzie dokładniej omówiony, z uwzględnieniem m.in. kwestii nawigacji i bezpieczeństwa lotniczego – oświadczył Sputnikowi Anthony Philbin, szef komunikacji ICAO.

Air Koryo (JS), jedyna linia lotnicza Korei Północnej, miałaby operować na trasie pomiędzy obiema stolicami. Na obecną chwilę przewoźnik obsługuje trzy międzynarodowe destynacje w Chinach i Rosji – Pekin, Szenyang i Władywostok.

Fot. Wikimedia Commons, autor: Suez (sophie), licencja: CC BY-SA 3.0

Burzliwe relacje

Bezpośrednie loty pomiędzy Koreami były bardzo ograniczone od czasu zakończenia wojny koreańskiej w 1953 roku. W ciągu kilkudziesięciu lat zarejestrowano tylko kilka lotów czarterowych, z czego ostatnie z nich miały miejsce na początku lat 2000. Były one wynikiem tzw. „Słonecznej polityki” (ang. Sunshine policy), w ramach której władze Korei Południowej  pozwoliły m.in. na wzajemne odwiedziny krewnych mieszkających po obu stronach granicy. Kryzys rakietowy z 2006 roku i późniejsze zwycięstwo wyborcze Lee Myung-baka w 2008 roku położyły kres przyjaznej polityce oraz lotom czarterowym.

Ponowne ocieplenie stosunków pomiędzy zwaśnionymi państwami nastąpiło w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjonczangu. Wówczas airbus A321-200 w barwach południowokoreańskiego przewoźnika - Asiana Airlines (OZ), zabrał narciarzy z Korei Południowej na sesję treningową do Korei Północnej, zaś w drodze powrotnej prócz sportowców, przewiózł także północnokoreańską delegację olimpijską.

W tym samym miesiącu, rząd Korei Północnej wysłał do lokalnego biura ICAO w Bangkoku wniosek o utworzenie trasy Służby Ruchu Lotniczego (ang. Air Traffic Services – ATS). Zakłada on połączenie rejonów informacji powietrznej (ang. Flight Information Region – FIR) Pjongjang i Seul.

Fot. Wikimedia Commons, autor: Mimura, licencja: CC BY-SA 3.0

Jak donosi NHK World, ICAO rozważa utworzenie nowej drogi powietrznej, ale ma uzasadnione obawy odnośnie testów atomowych prowadzonych przez KRLD. W październiku 2017 roku, państwa członkowskie ICAO jednomyślnie potępiły Koreę Północną za wielokrotne wystrzeliwanie rakiet balistycznych, stanowiących poważne zagrożenie dla ruchu lotniczego. Delegaci Organizacji zamierzają poruszyć z północnokoreańskim rządem kwestię bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Krok w dobrą stronę

Otwarcie koreańskiej granicy byłoby przełomowym wydarzeniem bez precedensu. Oba rządy mają dążyć do połączenia swoich stolic, asymilacji politycznej i kulturowej. Nowa trasa może przynieść również wiele korzyści handlowych dla Korei Północnej, która w ostatnim czasie została dotknięta licznymi sankcjami ze strony ONZ.

Jeżeli nowe połączenie zostanie zatwierdzone przez ICAO i inne organy regulacyjne, będzie to znaczący krok w rozmowach pomiędzy obiema stronami i szansa na ustabilizowanie niespokojnej sytuacji w regionie.gość_65f6e - Profil
gość_65f6e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie