IATA: Luty z rekordowym wypełnieniem

11 kwietnia 2018 10:40
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) opublikowało dane przewozowe za luty br., pokazujące najlepszy w historii miesiąca średni współczynnik wypełnienia (LF).
Reklama
W lutym tego roku łączna liczba pasażerokilometrów (RPK) wzrosła o 7,6 proc. w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Odnotowane tempo wzrostu jest znacznie lepsze niż 4,6 proc. tempo wzrostu zanotowane w styczniu. Na styczniowych wynikach zaważył jednak “efekt bazy” - w tym roku Chiński Nowy Rok przypada na luty, zamiast na styczeń jak przed rokiem, co spowodowało przesunięcie części ruchu pasażerskiego związanego z obchodami tego święta na drugi miesiąc roku.


Lutowe oferowanie (ASK) wzrosło o 6,3 proc. w skali rok do roku. Wzrost RPK wyprzedzający wzrost ASK oznacza, iż poprawił się średni współczynnik wypełnienia samolotów (LF), który w lutym tego roku wyniósł 80,4 proc., co stanowi najwyższą w historii wartość dla tego miesiąca. Poprzedni najwyższy lutowy LF wynoszący 79,5 proc. został odnotowany przed rokiem, przypomina IATA.

- Zgodnie z przewidywaniami, odnotowaliśmy powrót silnego popytu po chwilowym osłabieniu w styczniu. Powrót ten napędzany jest prężnym rozwojem światowej gospodarki oraz dobrymi nastrojami wśród biznesmenów. Jednak odnotowywany w niektórych krajach wzrost cen paliw oraz kosztów pracy przyhamuje w tym roku efekt stymulacji popytu na podróże dzięki niskim cenom biletów - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

W lutym tego roku popyt na podróże lotnicze wzrósł o 7,2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem. Najbardziej, bo o 9,8 proc., wzrósł w krajach Ameryki Południowej oraz w Regionie Azji-Pacyfiku, gdzie dzięki obchodom Chińskiego Nowego Roku wzrósł do poziomi 9,1 proc.


W Europie wzrost popytu wyniósł w lutym 6,8 proc. W tym samym czasie oferowanie (ASK) wzrosło o 5 proc. natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) poprawił się w perspektywie rok do roku o 1,4 proc.. osiągając poziom 82,2 proc., najlepszy spośród wszystkich regionów świata.

- Na całym świecie odnotowujemy pozytywny obraz wzrostu popytu na podróże lotnicze. Lotnictwo jest biznesem wolności, umożliwiającym prowadzenie lepszego życia. Lotnictwo pozwoliło milionom ludzi wyrwać się z kręgu nędzy, jednak do tego by w przyszłości lotnictwo mogło wypracować jeszcze większe korzyści, potrzebna jest dostępna i adekwatna do potrzeb infrastruktura- powiedział de Juniac.

fot. Tomasz Śniedziewski

Tagi
iata wyniki

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy