LOT planuje zdobyć węgierski certyfikat AOC

3 kwietnia 2018 10:00
6 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT planują w przyszłości wystąpienie o węgierski certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC). Ruch ten ma umożliwić otwieranie nowych tras z Węgier poza Unię Europejską, na przykład do Azji.
Reklama
Informację o tym, że polski przewoźnik narodowy ma plan uzyskania węgierskiego certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC) potwierdził Adrian Kubicki, rzecznik PLL LOT w rozmowie z Pasazer.com, uściślając jednocześnie, że na ten moment żadne czynności w tym kierunku nie zostały powzięte. Węgierski AOC byłby konieczny, gdyby LOT planował otwierać połączenia z Węgier do krajów, w których wzajemny ruch lotniczy jest regulowany na zasadzie umów dwustronnych zamiast na zasadzie umów wielostronnych z Unią Europejską lub umów o wolnym niebie, wyjaśnia Kubicki.

W praktyce oznacza to, że węgierska licencja potrzebna byłaby do realizacji regularnych lotów do krajów w Azji, ale nie wszystkich. Na przykład do Chin LOT mógłby realizować połączenia już teraz, co gwarantuje podpisana w grudniu ubiegłego roku pomiędzy Unią Europejską i Chinami umowa międzynarodowa Horizontal Aviation Agreement.

Informacja o tym, że LOT będzie ubiegał się o węgierski certyfikat AOC podgrzewa funkcjonujące od dłuższego czasu spekulacje na temat chęci stworzenia na Węgrzech nowego przewoźnika.


Na początku czerwca ubiegłego roku LOT zarejestrował domenę malot.hu. "MaLOT" to portmanteau nazwy upadłego węgierskiego przewoźnika narodowego, linii Malev, i nazwy polskiego przewoźnika. Sam człon "ma" oznacza po węgiersku "dzisiaj".

O tym, że LOT nie wyklucza powołanie nowego przewoźnika mówił niedawno Rafał Milczarski, prezes narodowego przewoźnika. Zdaniem Milczarskiego tworzenie nowych linii lotniczych mogłoby być dobrą alternatywą dla przejmowania innych przewoźników w regionie. Jednocześnie prezes nie wykluczył przejmowania istniejących linii lotniczych, wzorem przejęcia linii lotniczych Nordica z Estonii.

- 

Wszystko zależy od uwarunkowań. Jeśli będą to linie lotnicze z kolosalnym wpływem związków zawodowych na nieznanym dla nas prawnie rynku, to z pewnością nie. Szczerze mówiąc: wyzwań związanych ze związkami zawodowymi wystarcza nam w LOT. Więc raczej będziemy się angażować we własne projekty przez inwestycje typu greenfield, super efektywne, bez zbędnego tracenia czasu na głupoty - wyjaśniał Milczarski w rozmowie z Fly4free.

Inni przedstawiciele narodowego przewoźnika są znacznie ostrożniejsi w komentarzach - choć potwierdzają, że przewoźnik może wystąpić do węgierskiego urzędu nadzoru lotnictwa o przyznanie mu certyfikatu AOC, równocześnie zastrzegają, że nie wiadomo jeszcze kiedy się to stanie. W tej chwili zdobycie węgierskiego AOC nie należy do najważniejszych priorytetów LOT, wyjaśnia Kubicki.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_24486 2018-04-03 16:15   
gość_24486 - Profil gość_24486
"portmanteau" brzmi dumnie! Jakiż autor oczytany!!!

PS po polsku nie łaska? Zbitek wyrazów!
gość_22064 2018-04-03 14:47   
gość_22064 - Profil gość_22064
Uzyskanie certyfikatu AOC w innym panstwie nie gwarantuje dostepu do jego umow dwustronnych. Umowy te gwarantuja dostep do tras przewoznikom nalezacym do (w ponad 50%) i kontrolowanym przez obywateli danego panstwa (w tym przypadku Wegier). Spolka ubiegajaca sie o AOC na Wegrzech musialaby miec kapital wegierski w 50+%, a reszte moglby posiadac LOT.
Przyklad: Rosja odmowila Austrian operacji do Moskwy po przejeciu linii przez Lufthanse, poniewaz przestala byc linia austriacka.
gość_1060d 2018-04-03 13:49   
gość_1060d - Profil gość_1060d
a tym czasem LOT wozi pasażerów cygańskim złomem z cygańskimi pilotami.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy