Wizz Air planuje loty za ocean

19 października 2017 14:45
16 komentarzy
Wizz Air planuje rozpoczęcie bezpośrednich rejsów transatlantyckich z lotniska Londyn-Luton - ustalił Pasazer.com. Linia chce konkurować z latając na wschodnie wybrzeże Stanów z Londynu-Gatwick i Irlandii Norwegianem.
Reklama
Węgierski przewoźnik w czerwcu br. zamówił 10 kolejnych airbusów A321ceo, które zasilą flotę w latach 2018 i 2019. To właśnie te samoloty mają posłużyć do rozwoju siatki połączeń transatlantyckich - wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Pierwsze maszyny mają polecieć za ocean z uruchomionej w czerwcu tego roku bazy w Londynie-Luton już od marca 2018 r. Wizz Air według nieoficjalnych informacji chce latać do Nowego Jorku i Toronto.

Obecnie na londyńskim lotnisku stacjonuje jeden airbus A320 wykonujący loty m.in. do Tel Awiwu, Kutaisi w Gruzji i Prisztiny w Kosowie.

W lutym br. Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira poinformował, że linia rozważa pozyskanie brytyjskiego certyfikatu operatora lotniczego (AOC) - oficjalnie spółka złożyła wniosek w tym tygodniu. To może mieć związek nie tylko ze skutkami Brexitu, ale także z planami uruchomienia transatlantyków z Luton. Dzięki brytyjskiemu certyfikatowi Wizz Air mógłby bez problemu działać w tym kraju także w wypadku tzw. twardego Brexitu, czyli zerwania umowy o otwartym niebie z Unią.


Nie wiadomo, jakie przepisy będą regulowały loty transatlantyckie po Brexicie. Obecnie Wielka Brytania jest stroną umowy o otwartym niebie ze Stanami i Kanadą, ale jest to umowa unijna. Po Brexicie Wielka Brytania może przestać należeć do tego porozumienia, co oznaczałoby przywrócenie umowy Bermuda II z 1977 r. Zgodnie z nią jedynie dwie linie brytyjskie i dwie linie amerykańskie mogły latać między Stanami a Londynem-Heathrow.

Węgrzy chcą operować na nowych trasach najnowszymi airbusami A321 z sharkletami, czyli zagiętymi końcówkami skrzydeł. Samoloty te mają zasięg 5950 km. Pozwala to bezproblemowo wykonać bezpośrednie rejsy z Londynu na wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej. Obecnie linia ma ich 19, a razem oczekuje na dostawę kolejnych 22. Do tego linia ma też 64 180-miejscowe airbusy A320 oraz oczekuje na dostawę 110 airbusów A321neo ze zmodernizowanymi silnikami.

Jeśli informacje się potwierdza, Wizz Air zostanie kolejną po Norwegianie, WestJecie, Aer Lingusie i Air Canadzie linią, która obsługuje lub planuje obsługiwać loty transatlantyckie samolotami wąskokadłubowymi. Przez Islandię do Stanów i Kanady latają także Icelandair i WOW Air.

#uzupełniona informacja o dacie złożenia wniosku o brytyjskie AOC#

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wyluzowany 2017-10-20 17:02   
wyluzowany - Profil wyluzowany
Tak, to jest niepodważalny plus, bo nie każdy ma ochotę jechać ileś tam czy się przesiadać. Pożyjemy zobaczymy :)
gość_e083a 2017-10-20 13:32   
gość_e083a - Profil gość_e083a
@wyluzowany: a moim zdaniem nie chodzi tutaj tylko o te kilka stówek mniej.

Ale o możliwość lotu typu point-to-point z jeszcze mniejszych lub/i alternatywnych lotnisk, tam gdzie nikt nie chce posyłać (albo nie ma sensu) B787 czy A330, a odległość jest wystarczająca.

Np. potrafię sobie wyobrazić, że ktoś (być może Wizz Air) uruchomi w ciągu kilku lat loty bezpośrednie z GDN do USA (na początek bliżej typu BOS, potem może nawet JFK), czy Kanady (YUL, a może nawet YYZ).

Albo ktoś z drugiej strony Atlantyku (np. JetBlue) zaproponuje BOS-GDN na swoim A321(LR) w konfiguracji Mint (a to idealna konfiguracja na tego typu loty).

Takie połączenia są realne w ciągu powiedzmy nie więcej niż 10 lat.
gość_cf45f 2017-10-20 12:23   
gość_cf45f - Profil gość_cf45f
krzysiekl: Ale już od jakiegoś czasu wszystko idzie w tą stronę, tzn. w kierunku hybryd.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy